Užitečnější živý plot? Vysaďte do něj keře s jedlými plody
Jehličnany a okrasné listnáče hrají sice ve výsadbách živých plotů prim, proč ale nezkusit něco nového? Vysaďte na zahradě živý plot s jedlými plody – a klidně i teď uprostřed léta. S…
Jehličnany a okrasné listnáče hrají sice ve výsadbách živých plotů prim, proč ale nezkusit něco nového? Vysaďte na zahradě živý plot s jedlými plody – a klidně i teď uprostřed léta. S…
Mít na zahradě skalku znamená mít příležitost vybudovat si na malé ploše vlastní krajinu – stačí vhodně umístit kameny, zajistit části skalky dostatečné oslunění a části trochu stínu… a nic nebrání…
Jehličnany, buxus, habr a další listnaté stromy a keře – živé ploty jsme zvyklí pěstovat z „tradičních“ druhů a kultivarů. Napadlo vás ale, že si můžete pořídit bohatě kvetoucí a voňavý živý plot s…
Kvetou na podzim (proto listopadky), známé jsou ale také jako chryzantémy či dušičky. V našich zahradách jsou jako doma, přestože jejich domov je v Číně a Japonsku. A přestože jsou vnímány hlavně…
Ještě před prvním sekáním trávníku vás čekají důležité udržovací práce. Každé jaro byste měli provádět vertikulaci trávníku a po ní by mělo následovat důkladné provzdušnění. Co dalšího trávník na…
Nejtěžší práci – dvojité rytí – jste už zřejmě odvedli na podzim. Na jaře vás v rámci přípravy záhonů čeká především drobné srovnání, uhrabání a přihnojení. Zapomenout byste neměli ani na vápnění a s…
Pamatujete si na zahradu vaší babičky? Pořád to v ní bzučelo, cvrkalo, švitořilo a hýřilo barvami křídel. Pokud toužíte po zrovna takové zahradě, určitě byste při výsadbě nových rostlin měli myslet i…
Kopretiny, zvonky, chrpy nebo vlčí máky ještě před několika desítkami let lemovaly každé vesnické stavení, polní cestu i okrajové části měst. Jenže divizny, vlčí máky a podobné nádherné květiny z…
S letošní mírnou zimou bez sněhu bude bezpochyby souviset i suché léto, které nás pravděpodobně čeká. I když máte vlastní studnu a na zákazy zalévání se nemusíte příliš ohlížet, určitě se vám hodí…
Za poslední desetiletí se české zahrady výrazně změnily. Řada zahradníků koncipuje okrasnou část své zahrady spíše do přírodního stylu, ustupují velké plochy neekologických a neekonomických…
Spolu s vřesy a vřesovci patří rododendrony a azalky mezi tzv. vřesovištní rostliny – tedy rostliny, které ke zdárnému růstu potřebují kyselejší substrát s co možná nejnižším obsahem vápníku. Ale…
Je čerstvé, bez chemie, chutná. Ovoce, které si sami vypěstujeme, má oproti kupovanému pořádný náskok. A to jsme ještě nezmínili, že zahrádkaření je relax a že ovocné stromy dělají naše zahrady…
Cibuloviny ozdobí vaši zahradu a domov celý rok. Jejich hlavní sezóna začíná a končí s jarem, kdy vykvétají pod stromy a keři, aby stihli odplodit ještě předtím, než je zastíní listí. Víte, kdy a jak…
Je tolik druhů živých plotů, kolik je potřeb jejich pěstitelů – a vedle „tradičních“ výsadeb z jehličnanů se stále častěji pěstují živé ploty z listnatých stromů a keřů. Chcete listnatý živý plot…
Angrešt, rybíz, maliny, jahody, borůvky, brusinky... Žádná zahrádka se bez nich neobejde, především pak ta, ve které jsou častými návštěvníky děti. Víte, jak správně postupovat při jejich výsadbě?
Jejím domovem je Středomoří, kde se pěstuje dodnes. Proslavila Provence a jižní Dalmácii, zamilovali jsme si ji i my, obyvatelé střední Evropy. Koneckonců, i Petr Hapka jí věnoval slavnou písničku –…
Chcete nebo potřebujete hustý, krátce střižený a zdravý trávník ne za měsíc, ne za týden, ale hned a bez čekání? A naopak – nechcete řešit výběr travní směsi, správnou technologii výsevu, plevely…
Děti ho milují, zahrádkáři ho ale často nemůžou vystát – když si totiž krtek oblíbí konkrétní zahradu, dokáže po sobě zanechat velkou spoušť: usychající stromky, živořící zeleninu i květiny, které…