Podzimní výzdoba 5× jinak
Nechte se inspirovat podzimní výzdobou do květináčů a truhlíků na terasu nebo balkon.
Trvalky patří do každé zahrady. Díky téměř neomezenému výběru najdete trvalky do každého typu zahrady, na každé stanoviště, s dlouhým kvetením a zajímavým olistěním.
Kombinací trvalek dosáhnete návaznosti kvetení, takže vaše zahrada bude rájem po celou sezónu. Trvalky dodají zahradě hloubku, texturu a atmosféru. Další výhodou trvalek je jejich nenáročnost na pěstování.
Co to jsou trvalky?
Trvalky jsou dlouhověké, nedřevnaté rostliny.
Kam vysadit trvalky?
Trvalky se vysazují do trvalkových záhonů (smíšených nebo jednodruhových), na skalky a kamenné zídky, jako lemování cest a chodníků nebo do okrasných nádob.
Jak se starat o trvalky?
· Zálivka je důležitá zejména během prvního roku po výsadbě, aby rostlina zakořenila. Zalévejte rostliny pravidelně, zvláště v horkém létě, ale dbejte na to, aby půda nebyla přemokřená. Zalévejte nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. Mulčováním snížíte odpar vody z půdy.
· Trvalky obvykle nevyžadují přílišné hnojení. Na jaře použijte organické hnojivo, abyste podpořili jejich růst.
· Většina trvalek vyžaduje pravidelný řez. Odstraňujte uschlé části rostlin a odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Před zimou trvalky nestříhejte, užijte si krásu suchých květů a rostlin v zimní zahradě. Řez proveďte na jaře
· Trsovitě rostoucí trvalky po 3-4 letech rozdělte. Rostliny tím omladíte a zároveň si je můžete namnožit.
· Trvalky pravidelně kontrolujte a sledujte příznaky škůdců nebo chorob. Včasná identifikace a správné ošetření mohou zabránit šíření infekcí. Můžete použít organické prostředky nebo insekticidy, pokud je to nezbytné.
· Mrazuvzdornost trvalek je různá, některé přezimují při vysokých mrazech bez úhony, jiné chraňte chvojím nebo jinou ochranou. Rostliny v nádobách na zimu přesuňte do chladné místnosti nebo zabalte do izolačního materiálu, jako je juta či polystyren.
Nezapomeňte na to, že každý druh trvalek může mít své specifické požadavky na péči, a proto je vždy dobré se seznámit s individuálními potřebami konkrétních rostlin.
Jak vybrat trvalky?
Trvalky byste měli zvolit tak, aby jejich potřeby odpovídaly klimatickým podmínkám a půdnímu typu místa výsadby. Zkombinujte trvalky, aby jejich kvetení navazovalo a ve vaší zahradě bylo stále co objevovat. Využijte barevné škály nejen květů, ale i listů, stejně tak různé výšky rostlin a jejich textury.
Trvalkám dopřejte dostatečný prostor, myslete na to, že se časem rozrůstají a díky zapojení v záhonu zabrání růstu plevele.
Jaké jsou skupiny trvalek?
Trvalky se dají rozdělit podle více kritérií, ale pro výběr do trvalkového záhonu je důležité dělení na solitérní, skupinové a půdopokryvné. Nezapomeňte zařadit cibuloviny.
Jak a kdy vysadit trvalky?
Trvalky je nejlepší sadit na jaře nebo na podzim. Jejich výsadba je však možná celoročně, kromě období, kdy je zamrzlá půda. V letních měsících sázejte v podvečer a důkladně zalévejte.
Před výsadbou si připravte prostor, odstraňte plevel, vykopejte dostatečně velké jamky, do nich přidejte kompost. Po výsadbě rostliny zalijte a záhon zamulčujte. Rostliny důkladně zalévejte do doby, než zakoření.
Nebojte se experimentovat. Zahrada je místem, kde můžete vyjádřit svou kreativitu a experimentovat s různými druhy trvalek a jejich kombinacemi. Nebojte se vytvářet nové kompozice a zkoušet nové druhy.
Bergenia cordifolia 'Winterglut'
Lavandula angustifolia 'Hidcote Superior'
Gaura lindheimeri 'Gambit Rose Bicolor'
Thymus serpyllum 'Magic Carpet'
Rostliny balíme s maximální péčí, aby k Vám dorazily bez úhony. 99,8 % rostlin doručíme v pořádku. Poskytujeme garanci výměny zdarma, pokud dorazí rostlina poškozená.
Nechte se inspirovat podzimní výzdobou do květináčů a truhlíků na terasu nebo balkon.
V září v zahradách září ořechokřidlce, stáhněte si k němu list do herbáře.