10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Královny stínu a nejbarevnější trvalky. Bohyšky a dlužichy patří do každé zahrady
Všechny článkyZastíněná místa pod stromy, záhony s toulavým stínem, okolí jezírka, vlhké části zahrady, kde jiné rostliny příliš neprospívají – to vše jsou lokality, kam s klidným srdcem doporučíme dvě z nejkrásnějších trvalek okrasných listem. Dlužichy a bohyšky se vám odvděčí atraktivním vzhledem po mnoho let.
Dlužichy patří k nejbarevnějším trvalkám našich zahrad
Ve své domovině na americkém kontinentu obývají rozlehlé prérie, horské louky i suťové svahy, v našich podmínkách se zabydlely na místech, kde mají slunce, ale ne přímý úpal. Společné mají tam i tady jedno – dlužichy (heuchery) zaujmou na první pohled celoročně výrazně zbarvenými listy.
Výběr vyšlechtěných kultivarů je široký, stejně široká je i paleta barev, kterými vytrvalé dlužichy ozdobí zahradu – purpurová, zlatá, zářivě žlutozelená, oranžová, žíhaná… je jen na vás, co vyberete. Všechny dlužichy jsou odolné a nenáročné trvalky, které nepotřebují takřka žádnou péči.
Čím dlužichám uděláte dobře – vysaďte je do kypré půdy bohaté na humus, v takové budou atraktivní nejen listem, ale také květy. Dostojí tak svému označení „nejbarevnější trvalky tuzemských zahrad“ na 100 %. V době vegetace dlužichám dopřejte dostatek závlahy, v suchém prostředí neprospívají a chřadnou.
Proč dlužichy pěstovat?
- Jsou atraktivní i dlouho v zimě – heuchery na zimu nezatahují, ale zůstávají olistěné celou zimu. Na jaře pouze odstraňte zimou poničené listy, dlužichy rychle a bohatě obrazí.
- Dobře snášejí polostín – jako půdokryvná trvalka atraktivní listem (i květem) tak zakryjí nevzhledná místa v zahradě. Pod stromy, na místech zastíněných budovami apod.
- Kvetou dlouho do podzimu – podle kultivaru se z jejich květenství budete těšit od července do konce října. Květy navíc dlouho vydrží ve váze. Většina kultivarů také ochotně vykvete podruhé, když je po odkvětu seříznete.
Bohyšky jsou v zahradě královnami stinných míst
Bohyšky (hosty, dříve také funkie) jsou stejně jako dlužichy trvalky okrasné především listy. A stejně jako dlužichám se i jim nejlépe daří v polostínu či tzv. toulavém stínu. Můžete je ale úspěšně pěstovat i na slunci, v tom případě budou ale vyžadovat pravidelnou zálivku. Malá pomůcka – slunci nejlépe odolávají kultivary s šedomodrými listy.
Oproti dlužichám hosty na zimu zatahují, nové listy se začínají vyvíjet od konce dubna a v květnu – i proto doporučujeme kombinovat bohyšky s jarními cibulovinami, které mají podobné nároky na půdu a umístění.
Nač dát při pěstováním bohyšek pozor? V deštivých obdobích mohou trpět na slimáky, kterým velké plochy listů dopřejí opravdu pastvu.
Proč bohyšky pěstovat?
- Jen málo trvalek oživí zastíněná místa tak jako bohyšky – přitom jsou zcela nenáročné na péči, pouze v dlouhých obdobích sucha uvítají zálivku.
- Nedají šanci plevelu – hosty jsou oblíbené také jako půdokryvné trvalky. Vysaďte je tak, aby se jednotlivé trsy lehce přerůstaly, na plevel nezbude žádné místo.