210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Za střední a velké nákupy na Flosu dostanete dopravu zdarma kdekoli po České republice. Jedinou výjimkou jsou velké vzrostlé stromy, které jsou složité na přepravu a není u nich doprava zdarma možná.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

V srpnu je čas na poslední střih a tvarování bylinek

Všechny články
Bylinky

Karel Čapek jednou napsal, že srpen je z pohledu zahradníka nejlepší měsíc pro dovolenou… aby hned v dalším odstavci přiznal, že tak jednoduché to není – i v srpnu je totiž na zahradě hodně co dělat. Například v bylinkové zahrádce, kde je nejvyšší čas na správné seříznutí a tvarování víceletých bylinek.

V srpnu je čas na poslední střih a tvarování bylinek

Srpnová péče o víceleté bylinky se vrátí s prvními podzimními plískanicemi – správným řezem v srpnu docílíte toho, že do podzimu a příchodu prvních mrazíků stihnou ještě dostatečně obrazit a rozkošatět se, keříky bylinek pak snáze přečkají zimu.

Jak bylinky správně stříhat?

Zdřevnaťující keříky můžete zkrátit až o třetinu, ty opravdu bujné klidně o polovinu, vždy ale dávejte pozor, abyste střihem nezasáhli do starého dřeva – takto „ošetřené“ bylinky většinou zastaví růst. Vzniklé rány by se také do zimy nemusely zacelit, bylinky by byly náchylnější k zimnímu poškození mrazem.

Ostříhané větvičky zužitkujte v kuchyni nebo je usušte k pozdějšímu použití. Srpnový střih by měl být poslední větší sklizní víceletých bylinek. Dobu srpnového střihu bylinek můžete využít k jejich množení – přibližně 10 cm dlouhé řízky z větviček zakoření přibližně do osmi týdnů.

Jak připravit víceleté bylinky na zimu?

U víceletých bylinek, které u nás běžně nepřezimují, je řešení jednoduché – méně odolné druhy před zimou přesaďte ze záhonu do květináče, který umístěte do světlé místnosti orientované východním či jižním směrem s teplotou 5 až 15 stupňů, ideálně na vnitřní parapet. Bylinkám dopřejte mírnou zálivku a dostatečně vlhký vzduch, pravidelně je také otáčejte, aby se za světlem nenakláněly na jedu stranu.

Odolnější druhy, jako jsou například levandule, tymián, máta, libeček, saturejka, estragon či pažitka, ponechte v záhonu – vzrostlejší keříky se v naprosté většině případů obejdou bez ochrany, u menších nebo v sezóně vysazených umístěte kolem rostlin mulčovací kůru, která ochrání kořeny před vymrznutím. V případu holomrazů, které jsou v našich klimatických podmínkách stále častější, je vhodné bylinky přikrýt netkanou textilií, chvojím nebo slámou. Samozřejmě platí, že nejlepší a přirozenou ochranou je bohatá sněhová peřina.

Sdílet: