Milí zákazníci, směle prohlížejte, vybírejte a nakupujte ať se máte na co těšit. Všechny objednávky budeme expedovat od jarní sezony 2024. O termínu odeslání Vás samozřejmě budeme informovat e-mailem. 

210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Podzimní trvalky na slunná stanoviště: hvozdíky a rozrazily

Všechny články
Rozrazil

Nádherně kvetou. Uplatní se na skalkách, sluncem osvětlených záhonech i solitérně v předzahrádce nebo v trávníku. Takové jsou Slzičky Panny Marie neboli hvozdíky a v našich končinách tradiční rozrazily. Vykouzlete s nimi krásnou podzimní zahradu i vy.

Jemná krása hvozdíků

Při výsadbě hvozdíků si určitě s nostalgií vzpomenete na zahrádky vašich babiček. Na mnoho kvítek na nich možná nebylo tolik času a prostoru jako dnes, ale hvozdíky na nich na podzim rozhodně nechyběly. Na svých pevných stoncích zdobily nedělní stůl s obědem a lidově se jim říkalo Slzičky Panny Marie. Tyto nádherně rozkvetlé rostliny najdete na slunných a suchých mezí, svazích nebo skalkách. Původní druhy byly nejčastěji bílé a růžové či starorůžové, dnes si ovšem můžete vybírat z desítek odstínů a sladit hvozdíky s další výsadbou vaší zahrady.

Vhodné pro úplné začátečníky

Dobrou zprávou pro méně zkušené zahrádkáře je, že hvozdíky se pěstují téměř samy a většina druhů se hodí pro úplné zahradnické začátečníky. Dobře se jim daří na slunném stanovišti a vyhovují jim také skalky. Nesnesou přemokřenou půdu, stanoviště poblíž vodních prvků v zahradě nebo půdu vápenitou. Některé hvozdíky snesou kyselou půdu, proto se dají s úspěchem využít na vřesovištích.

Půvabné zákoutí vytvoříte kombinací různých barevných druhů hvozdíků. Krásné totiž budou i po odkvětu – některé z nich mají stříbřitě sivé listy, další tradičně zelené a jiné svěže jarně zelené. 

Tip: Pokud milujete růžové, starorůžové, vínové, červené a bílé hvozdíky, nakoukněte do naší nabídky trvalek. Nyní si je můžete pořídit s krásnou podzimní slevou -10 % při koupi 3 kusů trvalek.

Rozrazil pro slunnou zahradu či balkon

Pokud si stýskáte nad tím, že balkonové pěstování rostlin právě končí, nemusíte ještě věšet hlavu, protože rozrazily vám mohou podzim nádherně zpestřit. Hodí se zejména pro výsadbu do balkonových nádob, ale sluší jim to bude také na slunných záhonech. Jednotlivé druhy rozrazilů se od sebe výškově i vzhledově tak liší, že kdybyste osázeli celou zahrádku jenom rozrazily, nikdo by si toho ani nevšiml. Ať už si ovšem vyberete jakýkoli druh, měli byste mu dopřát dostatek slunce.

Polní rozrazil rezekvítek

Rozrazily jsou květinky, které dodnes najdeme poměrně hojně ve volné přírodě. Jejich nejpočetnějším zástupcem je rozrazil rezekvítek, drobná bylinka s modrými kvítečky, která je oproti klasickým zahradním rozrazilům poměrně nenápadná a v přírodě ji snadno přehlédnete. 

Výsadba rozrazilů v zahradě

Na našich zahradách hrají prim většinou nízké kobercovitě rostoucí rozrazily. Uplatňují se jako půdopokryvné rostliny místo trávníku, hezky porostou suché zídky a hodí se i na skalky. Středně vysoké rozrazily vyniknou v letničkových i trvalkových záhonech, protože rostou v poměrně hustých trsech. Dobře se kombinují s levandulí, mákem, šantou, diviznou nebo kopretinou. Nejkrásnější kombinace rozrazilů vykouzlíte při výsadbě s hvozdíky. Vysoké rozrazily potom vytvoří nejvyšší patro trvalkového záhonu nad nižšími květinami. 

Pěstování v podzimních dnech

Budete-li rozrazilům věnovat trochu péče, v teplých podzimních dnech vás překvapí ještě pořádnou dávkou květů. Dobře se jim bude dařit na světlém stanovišti nebo v polostínu. Vyhovuje jim výživná a lehká půda. Najdete ovšem i vlhkomilné druhy, které vyžadují pravidelnou zálivku. Opatrně musíte postupovat při hnojení, protože přílišné dávky hnoje vedou ke stárnutí rostliny a vypadávání květů i listů. Rozrazil patří k dlouhověkým trvalkám, proto se nebojte ho za tři roky vyjmout ze země, rozdělit na trsy a rozesadit na více míst. V opačném případě by se z vaší zahrádky ztratil.

Tip: I rozrazily si můžete v naší podzimní nabídce pořídit se slevou -10 % od 3 kusů.

Sdílet: