Milí zákazníci, směle prohlížejte, vybírejte a nakupujte ať se máte na co těšit. Všechny objednávky budeme expedovat od jarní sezony 2023. O termínu odeslání Vás samozřejmě budeme informovat e-mailem. 

210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč a dopravu za polovic máte už od 1500 Kč. Pozor: akce platí pouze pro balíčky posílané kurýrní službou a poštou (slevu nemůžeme nabídnout pro velké paletové a individuální přepravy).
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Akébie, trubač, opletka. Tři výjimečné popínavky pro každou zahradu

Všechny články
Akébie

Pergola, treláž, nevzhledná zeď, rozpadající se fasáda... v každé zahradě se najde minimálně jedno místo, kde oceníte jedinečnou vlastnost popínavých rostlin – totiž pnout se, a to ať už s oporu či bez ní. A pokud podobných míst máte v zahradě víc, máme pro vás tipy na tři popínavky, které vám budou dělat radost každá jiným způsobem – jedna rychlým růstem, druhá nádhernými květy, třetí jedlými plody.

Jedlá kráska s vínovými květy. To je akébie pětičetná

Na začátku vypadá nenápadně a vzdušně, během dvou let ale promění každé místo k nepoznání – akébie poměrně rychle vytvoří až pětimetrové výhony, které spolehlivě zakryjí perlogu či treláž, ráda se šplhá i po sloupech či suchých stromech. Mezi popínavkami patří k těm několika málo, které kromě své „základní funkce“ (popínavost) nabízejí vítanou přidanou hodnotu v podobě jedlých plodů. Mezi zahradníky se jí říká „čokoládová réva“ – právě po čokoládě a vanilce totiž intenzivně voní hrozny fialových květů, kterými je rostlina obalena v dubnu a květnu.

Na podzim (září a říjen) můžete z akébie sklízet plody nevšedního vzhledu i chuti. Akébie je v našich podmínách mrazuvzdorná, v mírnějších zimách si dokonce ponechá část listů. Na škůdce ani choroby akébie netrpí, v zahradě uvítá spíše lehce zastíněné místo a vlhčí, dobře propustné půdy. Ukázat akébii v e-shopu.

Opravdu rychlá popínavka? Sáhněte po opletce

Opletka Aubertova, rdesno baldžuánské, svlačcovec Aubertův – hned tři jména má tato liána pocházející z Číny. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorná a výjimečná rychlostí růstu – každý rok se „vytáhne“ hned o několik metrů, mezi popínavkami patří k těm, které v roce vytvoří nejvíce listové hmoty. Na místě, kde ji vysadíte, ji možná proto budete muset trochu krotit, výchovný řez jí ale nikterak nevadí. Pokud potřebujete rychle „ozelenit“ jakékoli místo v zahradě, opletka vám bude obrovským množstvím listů nápomocna skutečně velmi rychle.

Opletka je výjimečná nejen rychlými přírůstky, má i zajímavá květenství – až půl metru dlouhé hrozny drobných kvítků zdobí rostliny od srpna do října. Opletka prospívá téměř všude, dobře snáší i chudé půdy a znečistěné ovzduší. A naopak – na mokrých a těžkých půdách skomírá. Ukázat opletku v e-shopu.

Trubač kořenující. Popínavka s opravdu velkými květy

Čeští zahrádkáři jej znají také pod jménem křivouš kořenující. Ve své domovině (severní Amerika) dorůstá tato popínavka až deseti metrů, v našich podmínkách si vede stejně dobře – hlavně na chráněných, teplejších stanovištích. Trubače v zahradě nepřehlédnete, a to především pro jejich výrazné trubkovité květy, které zdobí dlouhé šlahouny od července do září. A my můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit, že na pergole či treláži vypadají červeně zbarvené květy úchvatně. 

Pěstovat trubače není náročné, pozor dejte pouze na přemokření – trubače mají dužnaté kořeny, které v zamokřené půdě zahnívají. Trubače nejsou vhodné pro pěstování v nádobách, v nichž málo kvetou, pokud už vůbec. Ukázat trubač v e-shopu.

Další popínavky v e-shopu (do konce září za zvýhodněnou cenu)

Sdílet: