210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Akébie, trubač, opletka. Tři výjimečné popínavky pro každou zahradu

Všechny články
Akébie

Pergola, treláž, nevzhledná zeď, rozpadající se fasáda... v každé zahradě se najde minimálně jedno místo, kde oceníte jedinečnou vlastnost popínavých rostlin – totiž pnout se, a to ať už s oporu či bez ní. A pokud podobných míst máte v zahradě víc, máme pro vás tipy na tři popínavky, které vám budou dělat radost každá jiným způsobem – jedna rychlým růstem, druhá nádhernými květy, třetí jedlými plody.

Jedlá kráska s vínovými květy. To je akébie pětičetná

Na začátku vypadá nenápadně a vzdušně, během dvou let ale promění každé místo k nepoznání – akébie poměrně rychle vytvoří až pětimetrové výhony, které spolehlivě zakryjí perlogu či treláž, ráda se šplhá i po sloupech či suchých stromech. Mezi popínavkami patří k těm několika málo, které kromě své „základní funkce“ (popínavost) nabízejí vítanou přidanou hodnotu v podobě jedlých plodů. Mezi zahradníky se jí říká „čokoládová réva“ – právě po čokoládě a vanilce totiž intenzivně voní hrozny fialových květů, kterými je rostlina obalena v dubnu a květnu.

Na podzim (září a říjen) můžete z akébie sklízet plody nevšedního vzhledu i chuti. Akébie je v našich podmínách mrazuvzdorná, v mírnějších zimách si dokonce ponechá část listů. Na škůdce ani choroby akébie netrpí, v zahradě uvítá spíše lehce zastíněné místo a vlhčí, dobře propustné půdy. Ukázat akébii v e-shopu.

Opravdu rychlá popínavka? Sáhněte po opletce

Opletka Aubertova, rdesno baldžuánské, svlačcovec Aubertův – hned tři jména má tato liána pocházející z Číny. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorná a výjimečná rychlostí růstu – každý rok se „vytáhne“ hned o několik metrů, mezi popínavkami patří k těm, které v roce vytvoří nejvíce listové hmoty. Na místě, kde ji vysadíte, ji možná proto budete muset trochu krotit, výchovný řez jí ale nikterak nevadí. Pokud potřebujete rychle „ozelenit“ jakékoli místo v zahradě, opletka vám bude obrovským množstvím listů nápomocna skutečně velmi rychle.

Opletka je výjimečná nejen rychlými přírůstky, má i zajímavá květenství – až půl metru dlouhé hrozny drobných kvítků zdobí rostliny od srpna do října. Opletka prospívá téměř všude, dobře snáší i chudé půdy a znečistěné ovzduší. A naopak – na mokrých a těžkých půdách skomírá. Ukázat opletku v e-shopu.

Trubač kořenující. Popínavka s opravdu velkými květy

Čeští zahrádkáři jej znají také pod jménem křivouš kořenující. Ve své domovině (severní Amerika) dorůstá tato popínavka až deseti metrů, v našich podmínkách si vede stejně dobře – hlavně na chráněných, teplejších stanovištích. Trubače v zahradě nepřehlédnete, a to především pro jejich výrazné trubkovité květy, které zdobí dlouhé šlahouny od července do září. A my můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit, že na pergole či treláži vypadají červeně zbarvené květy úchvatně. 

Pěstovat trubače není náročné, pozor dejte pouze na přemokření – trubače mají dužnaté kořeny, které v zamokřené půdě zahnívají. Trubače nejsou vhodné pro pěstování v nádobách, v nichž málo kvetou, pokud už vůbec. Ukázat trubač v e-shopu.

Další popínavky v e-shopu (do konce září za zvýhodněnou cenu)

Sdílet: