Milí zákazníci, děkujeme za váš zájem o rostliny, ale expedice byla pro letošní rok ukončena. Rostliny nyní musíme zazimovat a připravit je pro další sezonu. Budeme se na vás těšit zase na jaře. I přes zimu však můžete rostliny objednávat. Vaše objednávky budou vyexpedovány jakmile to počasí dovolí. Přejeme vám hezké svátky!
Podzim na zahradě aneb co určitě udělat ještě před zimou

Než přijde zima, čeká zahradníky a zahradnice ještě mnoho perných dnů. Sklizeň ovoce a zeleniny, prořezávání stromů, údržba pracovních pomůcek, ošetření trávníku, výsadba stromků... také se chystáte? Do nového rádce jsme vybrali tři zahradní činnosti, které na podzim děláme v zahradě prakticky všichni.
Postarejte se dobře o trávník, na jaře se vám odmění rychlým startem
V říjnu trávník naposledy posečte, pokud používáte sekačku, zvyšte poněkud pojezd, aby měl trávník na zimu vyšší střih. Trávník také přihnojte, a to buď chemickou cestou (na trhu jsou speciální podzimní hnojiva na trávník s vyšším obsahem draslíku), nebo mu přilepšete poházením kompostu.
Pravidelně trávník zbavujte padajícího listí – může se totiž stát, že náhlý příchod zimy a sněhu vám jeho odklizení znemožní, a listí v trávníku do jara „vyleží“ vyholená či plesnivějící místa. Doporučujeme také ošetřit trávník provzdušněním a zbavit jej tak mechu, některých plevelů a zbytků posečené trávy.
Připravte zeleninové záhony na zimu
Po sklizni zryjte všechny záhony – provzdušníte je a prokypříte, na zrytém pozemku se navíc výrazně sníží výpar vody, porytá půda také ochotněji přijímá zimní srážky, kterých v posledních letech nebývá mnoho.
Pokud máte možnost, zaryjte na podzim do záhonů kompost nebo hnůj – s hnojem ale pozor u záhonů, u kterých už teď víte, že na nich na jaře budete pěstovat kořenovou zeleninu, ředkvičky, cibuloviny a z okrasných rostlin cibulnaté a hlíznaté květiny. Výše vyjmenované hnojení čerstvým hnojem vysloveně nesnášejí. Pozor, hnůj nezarývejte příliš hluboko (maximálně 10 cm), pro jeho úplné zetlení a využití v půdě je potřeba, aby měl dostatečný přísun vzduchu.
Při rytí převracejte celé pláty půdy – nijak je nerozbíjejte ani nerozmělňujte, to za vás udělá zima a mráz.
Vysaďte nové ovocné stromy a keře
Celý říjen a polovina listopadu je časem podzimní výsadby ovocných stromů a keřů – míra ujmutí je vysoká, půda je po létě vyhřátá a i když přijdou první mrazíky, nezamrzne víc než 2-3 cm do hloubky, což na zakořenění vysazených stromků (jejich kořeny jsou mnohem hlouběji) nemá žádný vliv.
Obecných rad mnoho není, co ovocný druh, to jiné nároky na výsadbu, postup se liší i podle toho, zda pořídíte sazenice v kontejnerech nebo prostokořenné. Několik pravidel ale platí vždy:
- Výsadbová jáma by měla být dostatečně velká (cca 1,5 násobek velikosti koruny), na trvale zatravněné zahradě je vhodné pořídit stromkům jámu ještě větší.
- Stromek by měl být zasazen ve stejné výšce, v jaké rostl ve školce. Pokud je příliš nízko, hrozí, že zakoření z naštěpované části. Pokud vysoko, bude trpět suchem.
- Po výsadbě by vždy měla následovat důkladná zálivka (cca 10-15 litrů).