10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Pokles nočních teplot pod bod mrazu znamená definitivní konec krásy letniček. Ovšem rozhodně to není konec vaší krásné a barevné zahrady. Ta se dá vytvořit chryzantémami a podzimními astrami, prozářit vřesem nebo upravit okenní truhlíky tak, že se pod vašimi okny zastaví každý.
Poslední podzimní trvalky
Letošní babí léto je poměrně dlouhé a posledním opozdilým trvalkám v zahradě rozhodně přeje. Hrají na ní prim oměj, podzimní astry, slunečnice a řada nádherných chryzantém. Během října se můžete věnovat přesazování trvalek a výsadbě těch nových, které vás svými květy potěší až na jaře. Odkvetlé stonky posledních trvalek můžete odstřihnout a usušit jako podzimní výzdobu. K takovému účelu se výborně hodí mochyně nebo máčka.
Hlíznaté rostliny dovnitř, cibuloviny ven
Poslední podzimní dny věnujte sklízení hlíznatých rostlin. Krásné květy mečíků a jiřinek si nastříhejte do vázy a jejich hlízy během teplých dnů vyryjte a uložte do bedniček. Hlíznaté rostliny byste měli skladovat na suchém a dobře větraném místě při optimální teplotě 6 stupňů Celsia. Z kůlny už můžete pomalu vyndat cibuloviny k výsadbě. Cibulky tulipánů, narcisů, hyacintů, modřenců, krokusů a ladoněk zasaďte do záhonu cibulovin.
Pestré okenní truhlíky
Tradiční letničky v truhlících vyměňte za nízké chrynzantémy, které se dají dobře kombinovat s podzimními astrami. Velkou parádu v truhlících udělají vřesy a vřesovce, které rozzáří celý dům a zahradu. Výjimečně trvalé jsou rovněž ozdobné kapusty, které vám vydrží až do prvních zimních dnů. Kombinovat je můžete například s magicky červenými plody libavky. Dozdobit je můžete prakticky jakýmikoli travinami.
Na říjnové dny můžete truhlíky zpestřit i listopadkami, růžemi nebo ozdobnými papričkami.
Všechny barvy okrasných dřevin
Říjen a listopad představují ideální měsíce pro výsadbu nových dřevin. A nemusí se nutně jednat jenom o ovocné stromky, jehličnany a stálezelené listnáče. Během chladnějších podzimních dnů můžete vysadit i řadu okrasných dřevin, které vaši zahradu oblečou do barev. Ať už budete vysazovat vzrostlé stromy nebo okrasné keře, dobře zpracujte půdu v oblasti výsadby a vylepšete ji kompostem nebo hnojem.
Okrasné keře, které zahradu rozzáří
Jemné růžovobílé květy, rudé šípky a nádhernou vůni – to vše vnese do vaší zahrady růže šípková. Nenápadná růže patří mezi původní keře, kterým se u vás v zahradě bude perfektně dařit. Výborně zapadne do zahrady přírodního charakteru, venkovské zahrady, ale také moderní stylové zahrady. Vynikne i na pozemcích, které sousedí s volnou krajinou, a představuje perfektní volbu pro jedinečný živý plot přírodního charakteru. Na jaře nádherně růžový, v létě rudý a na podzim purpurový. Nedostane se přes něj sousedův pes, natož zloděj.
Trnitá hlohyně šarlatová nikdy neopadává a její neproniknutelné stěny vytvoří perfektní živý plot nebo mohutný keř, který vás oddělí od sousedů. Na podzim dozrávají jeho žluté, oranžové nebo červené malvičky, které okouzlí každého návštěvníka zahrady i kolemjdoucího.
Málokterá rostlina ovšem upoutá tolik pozornosti jako krásnoplodka. Její lesklé tmavě fialové plody vykukují mezi bohatým žloutnoucím listím a často vydrží až do jara. Pod sněhovým příkrovem vypadá famózně.
Pámelník si asi většina z nás spojuje s dětství, kdy nás na podzim fascinovaly jeho praskací kuličky bílé barvy. Hustý dvoumetrový solitér je v zahradách k vidění především v bílé barvě, i když už existují i výjimečně krásné nachové varianty. Hodí se do skupiny keřů, živých plotů i pro samostatnou výsadbu.
Podzimní zahradu zpestří i brslen evropský. Během jarních a letních dnů ho velmi snadno přehlédnete, protože se jedná o „obyčejný“ pěkně olistěný keř, na podzim se ovšem díky své extravagantní barevnosti stane chloubou vaší zahrady. Ozvláštní ji nejen barvou listů, ale také šarlatově růžovými tobolkami.
A co dalšího se hodí na říjnovou a listopadovou zahradu?
Krásně ji ozdobí dřišťály, kaliny, skalníky či kdoulovce. Nádherně vypadají i popínavky – především břečťan a révovník. Nenáročnou výsadbu keřů můžete začít keřovými višněmi, jeřáby a plodovými růžemi. A nezapomeňte ani na zdravé mlsání – temnoplodec a rakytník jsou totiž plné vitamínů, a tak nemusíte do obchodu pro citrusy.
Barvy v říjnové zahradě:
Hvězdnice novobelgická 'Sarah Ballard'
Aster novi-belgii 'Sarah Ballard'
Libavka polehlá 'Winter Pearls Big Berry'
Gaultheria procumbens 'Winter Pearls Big Berry'
Révovník žláznatý krátkostopečný 'Elegans'
Ampelopsis glandulosa 'Elegans'
Temnoplodec, arónie planikolistá 'Brilliant'
Aronia arbutifolia 'Brilliant'