210x210
Výměna poškozené rostliny zdarma
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
57797
Šetrné eko balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.
benefit_4
10.000+ druhů rostlin skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2000 Kč
Za střední a velké nákupy na Flosu dostanete dopravu zdarma kdekoli po České republice. Jedinou výjimkou jsou velké vzrostlé stromy, které jsou složité na přepravu a není u nich doprava zdarma možná.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.

Vypadá jako levandule, voní po šalvěji. Máte v zahradě perovskii?

Perovskie

Na pohled připomíná levanduli, voní po šalvěji – a mezi zahrádkáři se jí (ruská) šalvěj také říká. Perovskie pocházející ze středoasijských stepí je nenápadnou a odolnou kráskou do každé zahrady.

Perovskie má všechny dobré vlastnosti nenáročných rostlin, byť v tuzemských zahradách není ještě stále úplně doma – ruská šalvěj (když rozemnete její lístky v ruce, voní právě po šalvěji), nepotřebuje k růstu téměř nic, mimo dvou věcí: Dostatku slunce a hlubokého jarního řezu, kdy si žádá zkrátit loňské výhony na třetinu až čtvrtinu. Právě díky hlubokému řezu perovskie bohatě rozvětvují a nasazují více poupat. 

Tím veškerá péče končí. Perovskie velmi dobře snáší sucho, stačí jí kamenitá půda, v našich podmínkách je zimovzdorná.

Když odkvete levandule, perovskie převezme v zahradě modrou štafetu

Perovskie vytváří polodřevnatý keř vysoký až 1,5 metru, který zvlášť vynikne ve smíšených trvalkových záhonech, výborně vypadá i v kombinaci s růžemi. Pozornost začíná poutat v červenci, kdy nasazuje velké množství modrofialových poupat, které postupně rozkvétají až do září. Květenství perovskie vypadjají impozantně (některá mají až 30 cm na délku) a připomínají levanduli, příjemně voní a mají velké množství nektaru – po celou dobu kvetení tak přitahují velké množství užitečného hmyzu.

Perovskie přebere ve vaší zahradě štafetu po levanduli. Když ta odkvete, perovskie ji svými modrými květenstvími spolehlivě nahradí. A to až do podzimu. Přitom jde skutečně o nenáročnou rostlinu vhodnou do tzv. nízkoúdržbových zahrad – tedy zahrad, na které nemáte tolik času, kolik byste třeba chtěli. 

Výsadba? Dopřejte keřům dost prostoru

Vždy se řiďte výškou rostliny v dospělosti, nízké kultivary vysaďte na vzdálenost 0,25–30 cm, u větších zvolte rozestup větší. Vyšší kultivary pěstujte ve skupinách nebo jako solitéry. Prostokořenné sazenice vysazujte brzy na jaře a pak v září, kontejnerované kdykoli během roku až do zámrazu. Na dno výsadbové jámy doporučujeme dát na vhlčích místech drenáž jako prevenci zahnívání kořenů. 

S čím perovskie kombinovat?

Na slunečných stanovištích bude pro perovskii vhodnou společnicí některá z třapatek nebo ostroček, výborně vypadá také v kombinaci s dochanem nebo jinou podobnou středně vysokou trávou. Perovskie netrpí na škůdce ani choroby, v zahradě vám bude dělat radost mnoho let. A co udělá radost každému zahradníkovi a každé zahradnici – každým rokem nasadí perovskie víc květů. 

Sdílet: