10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Máte ji po ruce od jara do zimy? Nedivíme se vám. Mulčovací kůra je zkrátka skvělý pomocník, který ušetří spoustu práce. Ochrání půdu před vysycháním a zamezí rozvoji plevele. Kromě regulace vlhkosti a teploty půdy také částečně vylepšuje její kvalitu. Pojďme se tedy na možnosti podzimního mulčování podívat.
Příprava zahrady na zazimování: Jak využít mulčovací kůru
Základy mulčování
Mulčování znamená pokrytí půdy organickým materiálem. Nejčastěji se k němu používá mulčovací kůra vyrobená při zpracování dřeva drcením kůry stromů. Stejně dobře ovšem můžete použít trávu, slámu, kůru nebo štěpku. Tímto materiálem obsypete okolí nově vysazené rostliny, popř. větší plochu v okolí záhonu. Mulčovací kůra plní na řadě zahrad i estetický a zkrášlovací efekt. Rozsáhlé plochy pokryté mulčovací kůrou můžete vidět například v zahradách a parcích, kde se mulčování stalo běžnou a zavedenou metodou udržování záhonů bez plevele. Mulčovací kůra dovede v zahradě pěkně oddělit záhony od prostoru travnatých ploch.
Mulčování je přirozený proces
Mulčování rozhodně není nic, co by vymysleli zahradníci, aby si ulehčili práci. Mnohem dříve ho používala příroda, ve které ho můžeme pozorovat na každém roku. Přirozený a přírodní proces mulčování je například pokrývka listů pod stromy nebo odumřelá tráva, která zetlí na svém stanovišti.
Výhody mulčovací kůry
Nejdůležitější funkcí mulčovací kůry je ochrana půdy před vysychání, což je nepochybně pro řadu zahrádkářů především letní téma. Stejnou účinnost má mulčovací kůra ovšem i na podzim a v zimě. Mulčovací kůra dovede udržet v půdě velké množství vláhy, které se během zimních měsíců nemusí rostlinám ve vaší zahradě dostávat. Pokud už máte mulčovací kůrou půdu pokrytou, měli byste na podzim všechny rostliny důkladně zalít a poté vrstvu kůry obnovit. Ta pak stabilizuje vláhové poměry, zabrání vysychání půdy a dovede regulovat její teplotu. Na jaře pak navíc omezí celkové zaplevelení prostoru záhonů.
Mulčování prospívá rostlinám
Proces mulčování vám nejen ušetří práci, ale pomůže i vašim rostlinám. Mulčovací kůra postupně zvyšuje obsah humusu v půdě a podporuje kořenový systém rostlin v povrchové půdě. Choulostivější rostliny (například fuchsie) dovede mulčovací kůra kvalitně ochránit při nečekaném poklesu teplot. Výrazně prospívá okrasným dřevinám, trvalkám a popínavkám. Mulčovací kůra z borovice a smrku svědčí azalkám, rododendronům a vřesům.
Řadě rostlin může mulčovací kůra pomoci proti namrzání kořenů v holomrazech. Pro nově zasazené rostliny i jejich růst v prvních letech je mulčovací kůra zásadní. I když mulčovací kůra omezuje vypařování vody z půdy a snižuje potřebu zálivky, rozhodně byste neměli zálivku rostlin před zimou vynechat. Větší množství zálivky nově vysazeným rostlinám určitě prospěje.
Podzimní mulčování
Všechny nově vysazené rostliny byste měli ihned po výsadbě důkladně zalít a následně jejich okolí pokrýt mulčovací kůrou. Zkontrolujte i další mladší rostliny v zahradě, pečlivě je zalijte a mulčovací kůru u nich doplňte. Chcete-li mít mulčovací kůru na některých místech v zahradě trvale, například pro lepší oddělení trávníku a okrasných záhonů, myslete i na to, že se mulčovací kůra postupně rozkládá a půdu vylepšuje. Proto se doporučuje mulčovací kůru každé dva až čtyři roky obnovit, ideálně jako součást přípravy na zazimování zahrady.