210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.
shutterstock_297410456

Rostliny balíme s maximální péčí a 99,8 % rostlin k vám doručíme v pořádku. Poskytujeme garanci výměny zdarma, pokud dorazí rostlina poškozená nebo uvadlá. Více o tom, jak balíme

Trvalky

Trvalky a trvalkové záhony – minimální péče, ohromující efekt

Máte pocit, že vaše zahrada potřebuje dodat šmrnc? Potřebujete zkrášlit nevzhledné místo? Chcete doplnit váš trvalkový záhon? Vyberte si ze široké nabídky trvalek, které pro vás pěstujeme. 

Jak zvolit ty správné trvalky pro vaši zahradu a jak se o ně starat? Připravili jsme pro vás Průvodce trvalkami, který najdete níže.

 

 

Zobrazit více

Co to jsou trvalky?

Trvalky jsou nedřevnaté rostliny, které kvetou každý rok. Některé z nich na podzim zatahují, jiné opadají a další jsou stálezelené. Patří mezi ně také krátkověké trvalky, které na záhonu vydrží 2–3 roky, ale obvykle se z něj nevytratí, protože se množí samovýsevem. 

Kam vysadit trvalky?

Trvalky se vysazují do trvalkových záhonů (smíšených nebo jednodruhových), na skalky a kamenné zídky, jako lemování cest a chodníků nebo do okrasných nádob.

Jak se starat o trvalky?

  • Zálivka je důležitá zejména během prvního roku po výsadbě, aby rostlina zakořenila. Zalévejte rostliny pravidelně, zvláště v horkém létě, ale dbejte na to, aby půda nebyla přemokřená. Zalévejte nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. Mulčováním snížíte odpar vody z půdy.
  • Trvalky obvykle nevyžadují přílišné hnojení. Na jaře použijte organické hnojivo, abyste podpořili jejich růst.
  • Většina trvalek vyžaduje pravidelný střih. Odstraňujte uschlé části rostlin a odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Před zimou trvalky nestříhejte, užijte si krásu suchých květů a rostlin v zimní zahradě. Řez proveďte na jaře.
  • Trsovitě rostoucí trvalky po 3-4 letech rozdělte. Rostliny tím omladíte a zároveň si je můžete namnožit.
  • Trvalky pravidelně kontrolujte a sledujte příznaky škůdců nebo chorob. Včasná identifikace a správné ošetření mohou zabránit šíření infekcí. Můžete použít organické prostředky nebo insekticidy, pokud je to nezbytné.
  • Mrazuvzdornost trvalek je různá, některé přezimují při vysokých mrazech bez úhony, jiné chraňte chvojím nebo jinou ochranou. Rostliny v nádobách na zimu přesuňte do chladné místnosti nebo zabalte do izolačního materiálu, jako je juta či polystyren.
  • Nezapomeňte na to, že každý druh trvalek může mít své specifické požadavky na péči, a proto je vždy dobré se seznámit s individuálními potřebami konkrétních rostlin.

Jak vybrat trvalky?

  • Trvalky byste měli zvolit tak, aby jejich potřeby odpovídaly klimatickým podmínkám a půdnímu typu místa výsadby.
  • Zkombinujte trvalky, aby jejich kvetení navazovalo a ve vaší zahradě bylo stále co objevovat.
  • Využijte barevné škály nejen květů, ale i listů, stejně tak různé výšky rostlin a jejich textury.
  • Trvalkám dopřejte dostatečný prostor, myslete na to, že se časem rozrůstají a díky zapojení v záhonu zabrání růstu plevele.

Trvalky na přímé slunce

Trvalky na slunce vynikají svou odolností. Po zakořenění vyžadují minimální zálivku, bohatě kvetou a přitahují opylovače. Mezi nejoblíbenější patří šalvěj, hvězdnice, třapatka a třapatkovka, rozchodník, mateřídouška, svíčkovec nebo kopretina. Z polokeřů, které by se daly do trvalek zahrnout je to levandule nebo perovskie

Trvalky do stínu a polostínu

Trvalky do stínu a polostínu jsou nejen krásné, ale také nenáročné na údržbu a dokáží prosperovat i ve stinných podmínkách, kde jiné rostliny selhávají. Přeměňte zapomenuté kouty vaší zahrady na bujné oázy plné rozmanitých odstínů a textur. Naše trvalky do stínu jsou ideální pro vytvoření dynamického podrostu pod stromy a keři. Oblíbené trvalky do stínu a polostínu jsou bohyška, dlužicha, čechrava, čemeřice, kapradina nebo srdcovka

Trvalky kvetoucí celé léto

Letní měsíce jsou nejpestřejší. Není obtížné najít trvalky, které kvetou celé léto. Mezi nejčastěji vysazované patří šalvej, třapatkovka, levandule, svíčkovec, mateřídouška, sporýš, řebříček nebo denivka

Trvalky kvetoucí na podzim

Zakomponovat trvalky, které kvetou na podzim je velmi důležité. Prodlouží kvetení a barevnost ve vaší zahradě. Vysďte si hvězdnici, sasanku nebo listopadku a doplňte je okrasnými trávami, které jsou na podzim nejkrásnější. 

Trvalky na skalku

Trvalky na skalku nemusí být jen skalničky. Vhodné je vysadit půdopokryvné trvalky, které vyplní volný prostor, aby v něm nerostl plevel. Inspirujte se v našich článcích nebo v kategorii trvalek na skalku

Trvalky našich babiček

Vzpomínáte na zahrádku vaší babičky? Pravděpodobně tam měla vysazené denivky, vysoké plamenky, kopretiny, orlíčky, hvozdíky, listopadky, mateřídoušku, zvonky, lupiny, bohyšky, kohoutky, diviznu, nebo mochyni

Jaké jsou skupiny trvalek?

Trvalky se dají rozdělit podle více kritérií, ale pro výběr do trvalkového záhonu je důležité dělení na solitérní, skupinové a půdopokryvné. Nezapomeňte zařadit cibuloviny.

Jak a kdy vysadit trvalky?

  • Trvalky je nejlepší sadit na jaře nebo na podzim. Jejich výsadba je však možná celoročně, kromě období, kdy je zamrzlá půda. V letních měsících sázejte v podvečer a důkladně zalévejte.
  • Před výsadbou si připravte prostor, odstraňte plevel, vykopejte dostatečně velké jamky, do nich přidejte kompost.
  • Po výsadbě rostliny zalijte a záhon zamulčujte.
  • Rostliny důkladně zalévejte do doby, než zakoření.

Nebojte se experimentovat. Zahrada je místem, kde můžete vyjádřit svou kreativitu a zkoušt nové druhy trvalek a jejich kombinace. Nebojte se vytvářet nové kompozice a objevovat nové druhy.
 

Rady, tipy a inspirace z našeho blogu

Trvalky

Kategorie

+ 188 dalších kategorií
shutterstock_1294837513
Podrobná filtrace trvalky
Podrobná filtrace trvalky
Filtrovat
Doba květu
Barva květu
Barva listu
Výška v dospělosti
Stanoviště
Zálivka
Nároky na půdu
Forma růstu
Mrazuvzdornost
Cena
Doba květu
Doba květu
Barva květu
Barva květu
Barva listu
Barva listu
Výška v dospělosti
m
m
Stanoviště
Stanoviště
Zálivka
Zálivka
Nároky na půdu
Nároky na půdu
Forma růstu
Forma růstu
Mrazuvzdornost
Mrazuvzdornost
Cena
Zavřít
Dárkový poukaz

Dárkový poukaz

500 – 5 000 
Dárkový poukaz

Dárkový poukaz

500 – 5 000 

Jak balíme a doručujeme

Rostliny balíme s maximální péčí, aby k Vám dorazily bez úhony. 99,8 % rostlin doručíme v pořádku. Poskytujeme garanci výměny zdarma, pokud dorazí rostlina poškozená.

DSC_6240
DSC_6240
DSC_6240

Zahradničení má být zábava. Naše články vás inspirují nebo vám pomůžou.

Recept na žemlovku

Jednoduchý recept na žemlovku, do které spotřebujete padaná jablíčka ze zahrady nebo ta, která jste si strouhaná zavařili.