Milí zákazníci, pro tuto sezónu jsme ukončili expedici. Nové objednávky začneme rozesílat na jaře 2022 tak, jak nám to počasí dovolí.

210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč a dopravu za polovic máte už od 1500 Kč. Pozor: akce platí pouze pro balíčky posílané kurýrní službou a poštou (slevu nemůžeme nabídnout pro velké paletové a individuální přepravy).
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Pět tipů, jak se starat o trvalky v prvních 2 letech po výsadbě

Všechny články
starší pán na zahradě pečuje o trvalky

I když se o trvalkách traduje, že jsou nenáročné a po vysazení na stanoviště “rostou takřka samy”, úplná pravda to není - minimálně v prvních dvou letech potřebují větší péči než pouhé občasné zalití. Trvalky po vysazení tvoří kořenový systém, pomalu se rozrůstají, méně kvetou. Co všechno můžete pro nově vysazené trvalky v zahradě udělat vy?

Tip první: Pečlivé pletí a kypření je základ

Trvalky vydrží mnoho, ale když je necháte v prvních měsících po výsadbě, než dobře zakoření a vytvoří trsy, zarůst plevelem, budou skomírat - plevele vezmou mladým sazenicím vláhu a živiny, vyšší plevele pak i světlo. Minimálně první sezonu po výsadbě proto trvalky důkladně zbavujte plevelů. Nezapomeňte, čím menší plevel je, tím lépe jde odstranit.

Na těžkých půdách dbejte na důkladné kypření - kromě toho, že pomůžete provzdušnění půdy a udržení vláhy, zbavíte sazenice trvalek plevelů. Kypření je možné nahradit mulčováním - organická hmota navíc rozkladem dodá rostlinám důležité živiny. Potěšující informace na závěr - jakmile se porost trvalek takzvaně “zapojí” (pokryjí záhon), není už potřeba mulčovat ani plít.

Tip druhý: V prvních měsících po výsadbě jsou trvalky žíznivé

Přestože v dospělosti trvalky až na výjimky zpravidla dodatečnou zálivku nepotřebují a vystačí si mimo období extrémního sucha s deštěm, v prvních několika měsících po výsadbě jsou na zálivku náročné. Rostliny totiž potřebují vytvořit dostatečný kořenový systém, který v dalších letech pomůže rostlinám čerpat vláhu z větších hloubek, na začátku ale trvalky potřebují naši pravidelnou pomoc.

Po výsadbě jim proto dopřejte zálivku jednou až dvakrát týdně, vždy je lepší méně často, ale větší dávkou vody - nejlépe 10-20 litrů na metr čtvereční. Voda se při tomto způsobu zalévání dostane hlouběji a rostliny, které se za ní vydají, vytvoří hlubší kořeny a budou obecně odolnější. Pro zálivku preferujeme dešťovou vodu, zaléváme ráno a večer.

Tip třetí: Při výsadbě přidejte kompost

I ony, byť jsou v naprosté většině na živiny nenáročné, potřebují pro zdárný růst na začátek vhodnou kombinaci živin. Jako ideální univerzální hnojivo se osvědčil kompost, zvolit můžete i další organická hnojiva, která svým složením a strukturou zlepšují vlastnosti půdy. Dbejte také na dodržení správné doby aplikace hnojiva - první hnojení dopřejte trvalkám nejdříve v březnu, poslední pak nejpozději v září. Platí také zásada, že méně je v případě trvalek více - nejsou tak náročné jako zelenina, stačí jim opravdu málo.

Tip čtvrtý: Správným řezem podpoříte další kvetení a růst  

Už v prvním roce mnohé trvalky vykvetou - je vhodné po odkvětu rostliny seříznout, často pak následuje ještě druhá vlna kvetení. Pokud necháte odkvetlé květy na rostlinách, věnují většinu energie na dozrávání semen a zpomalí se jejich růst. 

Jak na správný řez trvalek po odkvětu? Stonek seřízněte přibližně  5-10 cm nad zemí (někdy se doporučuje na výšku dlaně). Vysoké druhy, například astry je vhodné zkrátit na začátku léta cca o třetinu, porostou bujně a déle pokvetou.

Jsou ale také trvalky, u kterých se doporučuje ponechat uschlá květenství přes zimu. Například třapatky, rozchodníky, zápleváky, bělotrny, máčky a další jsou i v zimě atraktivní, slouží také jako potrava přezimujícím ptákům.

Tip pátý: I odolné trvalky uvítají první zimu zakrytí

V prvním roce po výsadbě dopřejte trvalkám vhodnou ochranu před mrazem. Mulč v podobě posekaného listí bude stačit, za suchých zim zároveň pomůže udržet v půdě vláhu. Pozor také ale na opačný extrém - přemokření. Mnohé druhy v zimě často zdánlivě umrznou, ve skutečnosti ale uhnijí. Zakrytí odstraňte jakmile nehrozí tuhé mrazy, což nastává v našich klimatických podmínkách většinou během března nebo počátkem dubna.

 

Sdílet: