Milí zákazníci, směle prohlížejte, vybírejte a nakupujte ať se máte na co těšit. Všechny objednávky budeme expedovat od jarní sezony 2025. O termínu odeslání Vás samozřejmě budeme informovat e-mailem.
10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Pět tipů, jak se starat o trvalky v prvních 2 letech po výsadbě
Všechny článkyI když se o trvalkách traduje, že jsou nenáročné a po vysazení na stanoviště “rostou takřka samy”, úplná pravda to není - minimálně v prvních dvou letech potřebují větší péči než pouhé občasné zalití. Trvalky po vysazení tvoří kořenový systém, pomalu se rozrůstají, méně kvetou. Co všechno můžete pro nově vysazené trvalky v zahradě udělat vy?
Tip první: Pečlivé pletí a kypření je základ
Trvalky vydrží mnoho, ale když je necháte v prvních měsících po výsadbě, než dobře zakoření a vytvoří trsy, zarůst plevelem, budou skomírat - plevele vezmou mladým sazenicím vláhu a živiny, vyšší plevele pak i světlo. Minimálně první sezonu po výsadbě proto trvalky důkladně zbavujte plevelů. Nezapomeňte, čím menší plevel je, tím lépe jde odstranit.
Na těžkých půdách dbejte na důkladné kypření - kromě toho, že pomůžete provzdušnění půdy a udržení vláhy, zbavíte sazenice trvalek plevelů. Kypření je možné nahradit mulčováním - organická hmota navíc rozkladem dodá rostlinám důležité živiny. Potěšující informace na závěr - jakmile se porost trvalek takzvaně “zapojí” (pokryjí záhon), není už potřeba mulčovat ani plít.
Tip druhý: V prvních měsících po výsadbě jsou trvalky žíznivé
Přestože v dospělosti trvalky až na výjimky zpravidla dodatečnou zálivku nepotřebují a vystačí si mimo období extrémního sucha s deštěm, v prvních několika měsících po výsadbě jsou na zálivku náročné. Rostliny totiž potřebují vytvořit dostatečný kořenový systém, který v dalších letech pomůže rostlinám čerpat vláhu z větších hloubek, na začátku ale trvalky potřebují naši pravidelnou pomoc.
Po výsadbě jim proto dopřejte zálivku jednou až dvakrát týdně, vždy je lepší méně často, ale větší dávkou vody - nejlépe 10-20 litrů na metr čtvereční. Voda se při tomto způsobu zalévání dostane hlouběji a rostliny, které se za ní vydají, vytvoří hlubší kořeny a budou obecně odolnější. Pro zálivku preferujeme dešťovou vodu, zaléváme ráno a večer.
Tip třetí: Při výsadbě přidejte kompost
I ony, byť jsou v naprosté většině na živiny nenáročné, potřebují pro zdárný růst na začátek vhodnou kombinaci živin. Jako ideální univerzální hnojivo se osvědčil kompost, zvolit můžete i další organická hnojiva, která svým složením a strukturou zlepšují vlastnosti půdy. Dbejte také na dodržení správné doby aplikace hnojiva - první hnojení dopřejte trvalkám nejdříve v březnu, poslední pak nejpozději v září. Platí také zásada, že méně je v případě trvalek více - nejsou tak náročné jako zelenina, stačí jim opravdu málo.
Tip čtvrtý: Správným řezem podpoříte další kvetení a růst
Už v prvním roce mnohé trvalky vykvetou - je vhodné po odkvětu rostliny seříznout, často pak následuje ještě druhá vlna kvetení. Pokud necháte odkvetlé květy na rostlinách, věnují většinu energie na dozrávání semen a zpomalí se jejich růst.
Jak na správný řez trvalek po odkvětu? Stonek seřízněte přibližně 5-10 cm nad zemí (někdy se doporučuje na výšku dlaně). Vysoké druhy, například astry je vhodné zkrátit na začátku léta cca o třetinu, porostou bujně a déle pokvetou.
Jsou ale také trvalky, u kterých se doporučuje ponechat uschlá květenství přes zimu. Například třapatky, rozchodníky, zápleváky, bělotrny, máčky a další jsou i v zimě atraktivní, slouží také jako potrava přezimujícím ptákům.
Tip pátý: I odolné trvalky uvítají první zimu zakrytí
V prvním roce po výsadbě dopřejte trvalkám vhodnou ochranu před mrazem. Mulč v podobě posekaného listí bude stačit, za suchých zim zároveň pomůže udržet v půdě vláhu. Pozor také ale na opačný extrém - přemokření. Mnohé druhy v zimě často zdánlivě umrznou, ve skutečnosti ale uhnijí. Zakrytí odstraňte jakmile nehrozí tuhé mrazy, což nastává v našich klimatických podmínkách většinou během března nebo počátkem dubna.