Milí zákazníci, směle prohlížejte, vybírejte a nakupujte ať se máte na co těšit. Všechny objednávky budeme expedovat od jarní sezony 2025. O termínu odeslání Vás samozřejmě budeme informovat e-mailem.
10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Nelákají vás na balkoně muškáty v truhlících a hortenzie v nádobách? Pěstujte rostliny a plodiny, které vám budou k užitku. Bylinky, zeleninu nebo drobné ovoce. I na balkon o třech metrech čtverečních můžete chodit každodenně svačit nebo si na něm natrhat inspiraci do kuchyně.
Dbejte na technické a bezpečnostní možnosti balkonu
Chcete-li na balkoně pěstovat zeleninu a bylinky ve velkém, měli byste nejprve zjistit, jaká je nosnost vašeho balkonu a nepřehnat to s množstvím zeminy. Pokud se dozvíte, že vám nosnost balkonu nabízí opravdu velké možnosti, využijte jeho prostor beze zbytku – vytvořte si vertikální stěny po obou stranách a nebojte se plně osadit také zábradlí a případný parapet za ním. Vždy ovšem dbejte na bezpečnost chodců pod balkonem a všechny takto umístěné truhlíky pořádně připevněte.
Vyberte si vhodné nádoby na pěstování
Pokud nemáte k dispozici vhodné nádoby pro pěstování, před nákupem balkon pečlivě změřte. Ačkoli si myslíte, že máte balkon „v oku“, určitě je dobré vědět, kolik truhlíků a květináčů a jakých rozměrů potřebujete. Prostor balkonu navíc můžete zaplňovat i vertikálně - dnes lze vybírat z celé řady systémů pro vertikální pěstování. Stoličky, police, stojany, schůdky, závěsy a nejrůznější typy ukotvení vertikálních zahrad – buďte vynalézaví, i na malý balkon se toho vejde daleko více, než byste čekali.
Začněte většími kusy
Nejvděčnější balkonová zelenina – rajčata
Rajčata potřebují dostatek slunce a poměrně rozměrnou nádobu. Dopřejte jim pytel se zahradnickým substrátem nebo větší květináč. Na balkoně můžete pěstovat jak klasická tyčková rajčata v plné velikosti, tak speciální balkonové odrůdy, které jsou vhodné do nádob. Pro tyčková rajčata budete potřebovat středně velkou nádobu, která pojme alespoň 20 l substrátu, ideálně ještě více. Důležité je také, aby byla i dostatečně hluboká, rajčata mají bujný kořenový systém.
Jeden velký experiment – brambory v pytli
Pro pěstování na balkoně zvolte některou z pozdních odrůd brambor, které budete pěstovat v jutových pytlích nebo ve velkých nádobách, alespoň o 50 centimetrech v průměru a 50 centimetrech hloubky. Na dno pytle vysypte asi 10 centimetrů substrátu, vložte 3 brambory, zasypejte a čekejte. Až na vás vykouknou zelené natě, postupně přisypávejte substrát do výšky – podobně jako byste je nahrnovali v zahradě.
Můžete vyzkoušet i speciální odrůdy vyšlechtěné pro pěstování v nádobách.
Drobné bobuloviny – rybíz a maliník
V pytlích či větších nádobách se bude na balkoně dařit také rybízu nebo maliníku. Vybírejte si keřové odrůdy, ideálně nižší a méně rozměrné. Počítejte s tím, že úroda nebude tak hojná jako v zahradě a bobuloviny budou plnit částečně i estetickou funkci.
Stálice balkonových svačin
Trvale plodící jahody – balkonová klasika
Sazenice stáleplodících jahod vám vydrží dvě až tři sezony. Kromě nich můžete vyzkoušet klasické velké jahody, měsíční nebo lesní jahody. Pěstovat je můžete v tradičních i samozavlažovacích truhlících. Počítejte přibližně se třemi sazenicemi na 80 centimetrů široký truhlík.
Milovnice slunce – papriky
Papriky se rády vyhřívají na sluníčku stejně jako rajčata. Klasické papriky jsou náročnější na zálivku co se týče množství i pravidelnosti. Jako dělané pro balkonové pěstování jsou malinké chilli odrůdy, které se vejdou do skromnější nádob nebo speciální kultivary šlechtěné pro balkonové pěstování
Zásobárna pro kuchyni – bylinky
Do nádob či truhlíků si zasaďte menší sazeničky bylinek, které využíváte v kuchyni: tymián, rozmarýn, mátu, saturejku, bazalku, koriandr, oregano, pažitku, petržel, libeček a majoránku – tu si vezměte raději dvakrát, protože v kuchyni mizí neuvěřitelně rychle. Pro bylinky se hodí lehčí substrát a slunečné stanoviště.
Saláty a jiné listí
Na balkoně můžete pěstovat listové saláty, druhy, které netvoří klasické hlávky, ale také rukolu, roketu, polníček nebo šruchu. Výhodou je, že je lze sklízet postupně. Konzumovat je můžete k řadě jídel a přimíchávat do každého salátu. Zelené lístky prozáří celou vaši kuchyni.
Přejeme hodně úspěchů při pěstování a radosti z konzumace.
Pro nádobové pěstování doporučujeme:
Borůvka 'Color Bells Patio Blue'
Vaccinium hybridum 'Color Bells Patio Blue'
Borůvka chocholičnatá, kanadská borůvka 'Berkeley'
Vaccinium corymbosum 'Berkeley'
Borůvka chocholičnatá, kanadská borůvka 'Bluecrop'
Vaccinium corymbosum 'Bluecrop'
Borůvka chocholičnatá, kanadská borůvka 'Goldtraube 71'
Vaccinium corymbosum 'Goldtraube 71'
Borůvka chocholičnatá, kanadská borůvka 'North Blue'
Vaccinium corymbosum 'North Blue'
Borůvka chocholičnatá, kanadská borůvka 'Polaris'
Vaccinium corymbosum 'Polaris'
Jahodník stáleplodící 'Ariba Deep Rose' F1
Fragaria ananassa 'Ariba Deep Rose' F1
Maliník 'Summer Lovers Patio Gold'
Rubus idaeus 'Summer Lovers Patio Gold'
Paprika balkonová 'Almira Midi Red' F1
Capsicum annuum 'Almira Midi Red' F1
Paprika balkonová 'Sweet Pleasure Red' F1
Capsicum annuum 'Sweet Pleasure Red' F1
Paprika chilli 'Volante Hot Red' (převislá)
Capsicum annuum 'Volante Hot Red' F1
Paprika převislá 'Volante Mild Orange' F1
Capsicum annuum 'Volante Mild Orange' F1
Rybíz černý 'Summer Pearls Black'
Ribes nigrum 'Summer Pearls Black'