210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Ptáci v zahradě

Všechny články
muchovník

Ptáci jsou důležitou součástí ekosystému. Z ověřených dat víme, že dochází k dramatickému poklesu jejich množství a rozmanitosti. Po celém světě se odborníci snaží s pomocí veřejnosti tento jev zvrátit. Vraťme ptactvo do parků, lesů i soukromých zahrad vysazením bobulovitých keřů, přikrmováním a umisťováním ptačích pítek.

Jaké bobule jsou mezi ptáky nejoblíbenější?

Jednoznačně mezi ně patří červené jeřabiny a kuličky bezu. Jeřáby i bezy jsou v české krajině běžné a hodí se i do zahrad, díky množství zajímavých kultivarů jejichž plody můžeme konzumovat i my.

·        Jeřáb muk je vhodný spíše do parku, protože je to poměrně velký, často vícekmenný strom, naopak jeřáb prostřední můžete vysadit i do běžně velké zahrady, protože jej můžete řezem přizpůsobit.

·         Kultivary bezů jsou zajímavé svým olistěním a vonícími květy. Jejich bobule jsou šťavnatým bonusem. Rostou rychle a brzy vytvoří zelenou okrasu zahrady.

Jak jeřáby, tak bezy jsou vhodné do městského prostředí a nejsou náročné na podmínky. Bude se jim dařit dobře všude.

Mezi další keře, na jejichž bobulích si rádi pochutnají ptáci patří dřišťál, dřín, brslen nebo trnka, také zimolez a hloh.

Kromě plodů, keře a stromy poskytnou ptákům útočiště, kde se mohou schovat. Na jejich větve můžete zavěsit krmítko.

Máme přikrmovat ptáky celoročně?

Ano, odborníci to doporučují. Kvalita krmení je důležitá pro jejich zdraví, proto byste jeho výběr neměli brát na lehkou váhu. Doporučujeme kupovat jednodruhové směsi semen, které si můžete sami namíchat. V některých směsích totiž mohou být obsažená semena způsobující silné alergické reakce. Nezapomeňte udržovat krmítko v čistotě. Podívejte se na tipy, čím krmit.

A co voda?

Ptáci kromě krmiva potřebují zdroj vody. Pítko s čistou vodou by nemělo chybět v žádné zahradě. Postavte jej na vyvýšené místo s dobrým rozhledem, aby ptáci mohli uletět v případě nebezpečí. Využijí ho rádi v zimě i létě, nejen k pití, ale i koupání. Vodu vyměňujte každý den a jednou týdně pítko umyjte rýžákem.

Je tak příjemné probouzet se v letních měsících s ptačím zpěvem. Pozorovat ptáky koupající se ve vodě nebo zobat bobule na keřích. A stačí tak málo…

Sdílet: