Park Zdeňka Kopala

Podobný park u nás nenajdete. Navštivte park Zdeňka Kopala v Litomyšli

14.7.2026
5 minut čtení

Park, který má hlavně chránit před vodou

Park Zdeňka Kopala nenajdete v historickém centru, ale při výjezdu z Litomyšle směrem na Poličku, naproti nemocnici. Nevznikl primárně pro okrasu. Hlavním důvodem byla ochrana před přívalovými dešti. Voda z okolních polí totiž při silných lijácích opakovaně stékala do ulice Zdeňka Kopala a zaplavovala domy, navíc s sebou brala i ornici.

Územní plán původně počítal s klasickým suchým poldrem. Krajinářská architektka Eva Wagnerová, autorka návrhu, ale přišla s elegantnějším řešením. Terén parku zvlnila do soustavy mělkých průlehů, které si můžete představit jako vlny kopírující vrstevnice. Díky nicm se dešťová voda zadrží postupně se vsakuje. Průlehy zachytí víc než 4000 m3 vody. Vzniklo unikátní protipovodňové opatření, kde si můžete dát piknik, hrát si nebo trhat ovoce.

Návrat krajiny z poloviny minulého století

Druhou myšlenkou návrhu bylo vrátit místu podobu, jakou zdejší krajina mívala v polovině 20. století. Architektka Wagnerová našla v historických mapách a na starých fotografiích důkaz, že tu kdysi býval sad. Sad se sem vrátil. Všechny stromy a keře jsou původní odrůdy, které na Litomyšlsku v minulém století skutečně rostly: řady jabloní, švestek, hrušní a třešní lemované javory babykami, kleny a habry.

Čísla jsou úctyhodná. Na ploše několika hektarů bylo vysazeno kolem 300 stromů (z toho 186 ovocných), 500 keřů a 5,5 tisíce cibulovin. Na jaře tu proto kvetou tisíce narcisů. V červnu miliony kopretin. A ovoce? To si může natrhat každý, kdo jde kolem.

The Door – dveře do jiné dimenze

Od podzimu 2024 má park i své umělecké dílo. Zrcadlová stěna nazvaná The Door je dílem nizozemského architekta a urbanisty Winyho Maase. Stěnu tvoří zrcadlový dibond (sendvičový kompozitní materiál) s otvorem ve tvaru dveří. Dveře mají symbolizovat průchod do jiné dimenze. V zrcadlech na ploše 10×4 m se odráží okolní krajina, nebe i panorama Litomyšle. Je to jedno z nejfotogeničtějších míst celého parku. Když přijdete blíž, všimnete si na zrcadlové ploše drobných nálepek. Díky nim ptáci zrcadlo rozpoznají jako překážku a nenarazí do něj v domnění, že letí do volné krajiny. 

Kdo byl Zdeněk Kopal

Park nese jméno litomyšlského rodáka Zdeňka Kopala, astronoma a astrofyzika, který je považován za nejvýznamnějšího českého astronoma 20. století. Pojmenovaná po něm je i přilehlá ulice, kterou park chrání před velkou vodou.

Zajímavosti

Možná vás bude zajímat, kolik takové protipovodňové řešení stálo. Město Litomyšl je známé tím, že si zakládá na estetickém řešení projektů. Proto zvolilo, místo klasické hráze, netradiční cestu. Vybudování parku splní nejen praktický účel, ale podpoří biodiverzitu krajiny a nabídne obyvatelům Litomyšle příjemné prostředí pro trávení volného času. Vše stálo necelých 5,5 milionu korun. 

V roce 2023 park získal cenu architektonického časopisu Intro. V prestižní architektonické soutěži Grand Prix architektů získal malou stříbrnou kostku v kategorii Šetrná stavba.