Dodejte šmrnc vaší zahradě díky jehličnanům. Mezi nejčastěji pěstované solitérní jehličnany v českých zahradách patří smrk, borovice a jedle. Neopadavé jehličnany, jako jsou túje nebo cypřišky, se s oblibou vysazují do živých plotů.
Přečtěte si níže náš Průvodce pěstováním jehličnanů. Dozvíte se v něm vše podstatné, od výběru, přes výsadbu až po péči o jehličnany.
Zobrazit více
Kdy se sázejí jehličnany?
- Jehličnany v balu nevysazujte dříve než koncem dubna. Vysazujte je až do půlky května. Do doby než zakoření jim poskytněte ochranu před sluncem.
- Ideální doba pro výsadbu je konec léta, dubnová výsadba je však také v pořádku.
- Všechny větší, čerstvě vysazené jehličnany chraňte před vyvrácením větrem, dokud nezakoření. Kůl zatlučte šikmo, mimo kořenový bal.
Kdy stříhat jehličnatý živý plot?
- Nejlepší měsíc pro sestřižení jehličnanů je srpen. Živý plot se musí směrem dolů rozšiřovat.
Jak zalévat jehličnany?
- Po výsadbě dbejte na pravidelnou zálivku.
- Jehličnany od konce září vydatně zalévejte, protože je v zimě poškozuje sucho a mohli by uschnout.
- Na zálivku jsou náročnější túje a jedle.
Jaké jsou jehličnany do výšky 3 m?
Do výšky 3 metrů rostou některé jalovce, borovice, kryptomérie, tisy, cypřišky, smrky i zeravy (túje). Výběr jehličnanů s výškou do 3 m najdete zde.
Jaké jehličnany se hodí do květináče na balkon?
- Do květináče jsou vhodné zdrobnělé jehličnany, především borovice (kleč nebo blatka), jalovce nebo zakrslý smrček ('Machala', 'Echiniformis' nebo 'Perfecta').
- Květináč musí být dostatečně velký, substrát v něm propustný, nevysychavý.
- Na zimu obalte květináč jutou a polystyrenem.
Jaký jehličnan je vhodný do stínu?
Ve stínu se daří tisům. Dokáže se přizpůsobit jakýmkoliv půdním podmínkám, vyhovuje mu vlhčí a humózní půda.
Jak kombinovat jehličnany na zahradě?
Kombinace různých jehličnanů v zahradě může vytvořit vizuálně úchvatnou a rozmanitou atmosféru. Inspirujte se doporučeními na kombinace jehličnanů, které spolu dobře ladí:
- Borovice kleč a jalovec: Kompaktní tvar borovice kleč (Pinus mugo) spolu s rozložitým habitem jalovců (Juniperus species) vytváří příjemnou rovnováhu. Různé odstíny zelené a rozmanité textury se navíc dobře doplňují.
- Cypřiš a tis: V kombinaci s tmavšími, hustšími listy tisu (Taxus) mohou jemné, peříčkovité listy cypřišů (např. Chamaecyparis) vytvořit sofistikovanou a elegantní kombinaci.
- Smrk pichlavý a douglaska tisolistá: Výrazné modré jehlice smrku pichlavého (Picea pungens) krásně kontrastují se zelenými, jemnějšími listy douglasky tisolisté (Pseudotsuga menziesii).
- Smrk ztepilý a borovice vejmutovka: Tmavě zelené, husté jehlice smrku ztepilého (Picea abies) se dobře doplňují s jemnějšími a delšími jehlicemi borovice vejmutovky (Pinus strobus).
- Borovice hustokvětá a jedlovec kanadský: Červenavá kůra a vzdušné jehlice borovice (Pinus densiflora) doplňují jemné, zpeřené jehlice jedlovce (Tsuga canadensis). Toto spojení je ideální pro vytvoření zahrady inspirované asijskými motivy.
- Borovice lesní a túje: Drsná oranžovohnědá kůra a modrozelené jehličí borovice lesní (Pinus sylvestris) krásně kontrastují s hustým, jasně zeleným olistěním tújí (Thuja). Tato kombinace je skvělá pro dodání struktury a barevného kontrastu.
Co dělat s opadaným jehličím?
- Z jehličí si můžete vyrobit vlastní hrabanku, která nahradí rašelinu. Jehličí se rozkládá pomaleji, trvá to asi 2 roky. Umístěte shrabané jehličí na stinné a vlhčí místo. Po 2 letech byste měli mít hotovou hrabanku, která má nižší pH a hodí se ke kyselomilným (vřesovištním) rostlinám, hortenziím nebo borůvkám.
- Jehličí můžete také nadrtit v drtičce a v rozumné míře přidat do kompostu. I zde počítejte s delší dobou rozkladu.
- Proč nepoužívat rašelinu, ale právě hrabanku nebo kůru z jehličnanů se dočtete zde.
Co zasadit pod smrk?
- Výsadba pod smrkem je problematická.
- Smrk má mělké kořeny a vytváří stinné a suché stanoviště.
- Rostliny vysaďte ve větším odstupu od jehličnanu a dostatečně je zalévejte.
- Vzhledem k nižšímu pH půdy pod jehličnany zvolte kyselomilné rostliny.
Při plánování zahrady zvažte velikost jednotlivých druhů v dospělosti, abyste jim zajistili dostatek prostoru. Dbejte také na jejich nároky na světlo a vodu.