210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Pod pokličkou III., aneb proč používáme BEZrašelinové substráty

Všechny články
bezrašelinový substrát

Rašelina je neobnovitelný zdroj. Přibývá velmi pomalým tempem, její zdroje (zetlelá rostlinná hmota) pochází z pradávných dob. Ubývá závratným tempem, což narušuje fungování cenného ekosystému.

Rašelina je důležitá, protože:

·         umí zadržet velký objem vody,

·         obsahuje velké množství oxidu uhličitého.

Její další vlastnosti jsou:

·         Má nízké pH

·         Avšak neobsahuje živiny.  

Pokud bychom „zničili“ těžbou významné plochy rašelinišť, tak výrazně vzroste C0₂ a tím se zhorší skleníkový efekt a také hrozí problémy se zadržením vody v krajině.

Kde se rašelina používá?

·         V menší míře se používá v lázeňství. Nicméně lázně umí s rašelinou hospodařit a nevyžadují tudíž novou těžbu.

·         V obrovském množství se používá v zemědělství a zahradničení.

Proč se používá v zemědělství, potažmo v zahradách?

·         Skvěle zadržuje vodu

·         Kypří půdu

Tyto vlastnosti však nahradí stejně dobře mulčování a kompost. Používáme k tomu obnovitelné zdroje (mulč může být z posekané trávy, sláma, nadrcená kůra, kompost je lehce dostupný na každé zahradě), které nás ve výsledku stojí i minimum financí.

Navíc pokud je rašelina součástí substrátů, tak se musí při jeho výrobě zvyšovat pH přidáváním dalších složek. Rašelinu samotnou nemůžete použít na povrch záhonu, neboť vysychá a vítr ji roznese.

Jak tedy pěstovat bez rašeliny?

Pokud máte příliš hutnou a těžkou půdu, tak ji kypřete přidáváním kompostu 2x ročně. Ideálně na podzim a na jaře. Mulčujte přírodními materiály, například běžně dostupnou kůrou. Potřebujete-li snížit pH půdy kvůli rododendronům, borůvkám, hortenziím nebo azalkám můžete přidat štěpku z jehličnatých dřevin. Stejně tak nahraďte výsevné substráty bezrašelinovými, například smícháním zeminy s pískem.

V našem zahradnictví si vyrábíme vlastní kompost a pro pěstování používáme bezrašelinové substráty německé výroby, které jsou vhodné i pro ekologické pěstování. Tento substrát obsahuje dřevní vlákno, kompost, špaldové slupky a další organické složky. Tento substrát si samozřejmě můžete také koupit.

Začněme tedy od základu, od půdy a od práce s ní. Pečujme o ni a radujme se z výsledků naší snahy a práce. Protože příroda nám to vrátí dvojnásobně.

Sdílet: