Herbář (říjen 2024)
Stáhněte si nový herbář s Kleopatřinou jehlou. 5 důvodů proč si ji vysadit do zahrady, v jakých podmínkách se jí daří a s čím ji kombinovat.
Popínavé rostliny zkrášlí fasádu, plot nebo pergolu. U nás najdete širokou škálu popínavých rostlin do stínu i na slunce, stálezelených i opadavých.
Čtěte dál a dozvíte se, na jaké druhy se popínavé rostliny rozdělují, jak se pěstují a jak se o ně starat. Přečtěte si náš návod na pěstování popínavých rostlin.
Popínavé rostliny se dělí do několika skupin podle toho, jak se pnou.
Popínavé rostliny se obvykle sázejí na jaře nebo na podzim, ale i letní výsadba je v pořádku, jen se vyhněte horkým dnům a vysazujte ve večerních hodinách. Je důležité zasadit je do dobře připravené, na živiny bohaté a dobře odvodněné půdy. Myslete na dostatečnou oporu pro jejich růst, například treláž nebo jiné opěrné konstrukce, pro ty, které to potřebují. Popínavé rostliny nevysazujte přímo k patě zdi, ani pod převis střechy, kde mají nepříznivé růstové podmínky, chudou půdu a sucho.
Treláž je konstrukce, obvykle vyrobená ze dřeva, kovu nebo plastu, která slouží jako opora pro popínavé rostliny. Umožňuje jim, aby se efektivně pnuly vzhůru a rozrůstaly se.
Plamének je oblíbená popínavá rostlina s nádhernými květy. Vyžaduje slunečné stanoviště s lehkým odpoledním stínem a zastíněnou půdu v místě kořenů. Poroste i v polostínu, není náročný na půdu. Na jaře ho sestříhejte.
Trubač je rostlina známá svými trubkovitými květy. Preferuje plné slunce a potřebuje oporu, aby se mohl pnout. Je vhodné ho zasadit do bohaté neurální až vápenaté půdy, dobře odvodněné, spíše sušší půdy. Nesnáší přemokření. V extrémních zimách má tendence namrzat, proto je vhodné rostliny vysazovat do teplejších chráněných poloh. Na jaře ho sestříhejte, protože kvete na jednoletém dřevě a zároveň odstraníte i omrzlé a suché části rostliny.
Popínavé růžemohou růst rychle, některé odrůdy dokážou za sezónu vyrůst několik metrů. Správná péče, která zahrnuje pravidelné hnojení a zavlažování, které mohou podpořit jejich růst.
Přísavník je nejlepší vysazovat na jaře nebo na podzim, v létě ho vysazujte ve večerních hodinách. Daří se mu na slunci, na místě chráněném před větrem, v běžné zahradní půdě. Kvete v létě a květy přitahují opylovače. Přísavník je opadavý. Plody přísavníku (velmi hořké) jsou jedovaté pro savce, ale ptáci si na nich pochutnají. Loubinec je téměř bezúdržbový, můžete usměrňovat jeho růst.
Břečťan je nenáročný. Je vhodné ho zasadit do stinného nebo polostinného místa s vlhkou, dobře odvodněnou půdou, poroste i na slunečném stanovišti. Po zakořenění má velké přírustky. Jeho plody jsou pro člověka jedovaté.
Jednou z nejrychleji rostoucích popínavých rostlin je například loubinec (přísavník). Tato rostlina dokáže růst velmi rychle a pokrýt velké plochy za krátkou dobu.
Popínavé rostliny by se měly stříhat brzy na jaře, před začátkem růstové sezóny. Stříhání pomáhá udržovat rostliny v dobrém zdravotním stavu, podporuje jejich růst a kvetení. Ne všechny popínavé rostliny je nutné stříhat.
Lonicera periclymenum 'Caprilia Imperial'
Lonicera periclymenum 'Fragrant Cloud Chojnow'
Rostliny balíme s maximální péčí, aby k Vám dorazily bez úhony. 99,8 % rostlin doručíme v pořádku. Poskytujeme garanci výměny zdarma, pokud dorazí rostlina poškozená.
Stáhněte si nový herbář s Kleopatřinou jehlou. 5 důvodů proč si ji vysadit do zahrady, v jakých podmínkách se jí daří a s čím ji kombinovat.
Umotejte si jednoduchý podzimní věnec bez použití kovového drátku. Využijte přírodní materiály, které jsou všude kolem vás. Více fotek najdete v galerii na konci článku.