Recept na žemlovku
Jednoduchý recept na žemlovku, do které spotřebujete padaná jablíčka ze zahrady nebo ta, která jste si strouhaná zavařili.
Skalničky jsou nejen krásné, ale i velmi odolné rostliny. Tyto nenáročné rostliny jsou schopny přežít v náročných podmínkách, kde se jiným rostlinám nedaří. Skalničky jsou ideální na suchá stanovitě jako jsou skalky, kamenné zídky nebo alpina. Zkombinujte různé druhy skalniček, aby navazovalo jejich kvetení od jara do podzimu.
Jak začít se skalkou? Jaké trvalky vysadit do skalky? Čtěte dále, tyto a další otázky jsme zodpověděli v návodu Jak na skalku.
Skalničky vybírejte podle podmínek, kam je vysadíte. Většina skalniček preferuje slunečné stanoviště, některé druhy však prospívají v polostínu nebo stínu. Skalničky nesnesou přemokření a vyžadují dobrou drenáž.
Při zakládání skalky je třeba nejprve vybrat vhodné místo a odstranit z něj plevel. Skalku je možné vytvořit i na malém prostoru nebo ve svahu. Skalka může být jak na slunci, tak v polostínu nebo ve stínu. Do půdy přidejte písek a štěrk pro zlepšení drenáže. Pak umístěte větší kameny, aby působily přirozeně a byly stabilní. Štěrbiny vyplňte půdou a rostlinami.
Skalničky preferují dobře propustnou, písčitohlinitou nebo štěrkovitou půdu. Půda by měla být lehká a bohatá na minerály, ale chudá na živiny, jako v přirozeném prostředí, kde rostliny rostou.
Skalničky se obvykle sází na jaře nebo na podzim, kdy není příliš velké horko, které by mohlo mladé rostlinky poškodit. Skalničky můžete sázet i v létě, ale vyhněte se horkým dnům a vysazujte nejlépe večer.
Skalničky obecně vyžadují méně vody a jsou odolné vůči suchu. Po výsadbě je zalévejte pravidelně, než zakoření- Půda by nesmí být přemokřená, aby nedošlo k uhnívání rostlin.
Vhodnými trvalkami jsou například rozchodník, trávnička, devaterník, plaménka šídlovitá, koniklec, šáter, iberka, kosmatec, netřesk, lomikámen a další.
Na podzim kvetou hlavně rozchodníky, které svými květy přitahují opylovače.
Skalničky nepotřebují hnojení, protože v jejich přirozeném prostředí rostou na chudých půdách.
Většina skalniček vyžaduje jen minimální údržbu, jako je odstranění odumřelých květů nebo listů, aby se podpořil další růst a kvetení. Na jaře ostříhejte suché stonky a posbírejte uschlé listy.
Pravidelně odstraňujte plevel a také suché části rostlin. V brzkém jaru skalničky ostříhejte, pokud to vyžadují, případně dosaďte ty, které vymrzly.
Tařička je typická skalnička, která preferuje slunné polohy a dobře propustnou půdu. Tařičku zalévejte střídmě a vysaďte do půdy s přídavkem štěrku pro zlepšení drenáže.
Při správném výběru skalničky vytvoří barevnou a rozmanitou podívanou. Rádi vám poradíme s jejich výběrem.
Sedum forsterianum ssp. elegans 'Silver Stone'
Rostliny balíme s maximální péčí, aby k Vám dorazily bez úhony. 99,8 % rostlin doručíme v pořádku. Poskytujeme garanci výměny zdarma, pokud dorazí rostlina poškozená.
Jednoduchý recept na žemlovku, do které spotřebujete padaná jablíčka ze zahrady nebo ta, která jste si strouhaná zavařili.
Co zahradníka čeká v říjnu? Stáhněte si seznam prací a úkolů, na které byste v říjnu neměli zapomenout.