benefit_1
Garance doručení v pořádku nebo výměna zdarma
benefit_2
Nejširší sortiment
přes 10 000 druhů rostlin
benefit_3
Rychle doručíme a rostlinu bezpečně zabalíme
benefit_4
1 000 000 rostlin ročně sami vypěstujeme

Prvosenka

Primula sikkimensis

Trvalka patřící do čeledi Primulaceae – prvosenkovité. Domovem rostliny jsou vysokohorské oblasti sahající od západního Nepálu až po jihozápadní Čínu. Roste hlavně na vlhkých svazích a loukách. Prvosenka vytváří charakteristické růžice podlouhlých,… Vše o produktu

Nároky na slunce
brightness
cloud-sun
Nároky na vláhu
3_kapka
4_kapka
Kvete v měsících květen - červenec
Mrazuvzdornost 5a
Výška rostliny v dospělosti 0,6 m
Barva listu
zelená
Barva květu
žlutá
  • Popis produktu

Primula sikkimensis, česky prvosenka, je vytrvalá rostlina z čeledi Primulaceae – prvosenkovité. Pochází z široké geografické oblasti od západního Nepálu, Sikkimu – maličkého státu ležícího na severu Indiev Himalájích až po jihozápadní Čínu, kde roste na mokrých a chladných místech.

Prvosenkaje výjimečná, dobře toleruje vlhké i dlouhodobě zamokřené půdy.V dospělosti dorůstá do výšky přibližně 60 cm. Z oddenku této silné a vytrvalé zahradní trvalky vyrůstá bohatá růžice svěže zelených, přízemních, podlouhlých listů, které jsou na okraji mírně zoubkované. Na vysokých dominantních stoncích (stvolech) vykvétají okolíky žlutých květů zvonkovitého tvaru, které visí směrem ven k zemi. Prvosenka kvete v květnu až červenci a její květy šíří nádhernou, nasládlou vůni typickou pro tyto trvalky. 

Výhody prvosenky:

  •         Tolerance dlouhodoběji zamokřených půd
  •         Uplatnění při zahradních jezírcích a rybníčcích
  •         Zdatný habitus
  •         Nenáročná trvalka
  •         Mrazuvzdornost 

Tato prvosenka je na pěstování skromná. Daří se jí v polostinných, ale i slunnějších místech. Vhodné jsou vlhké, výživné půdy s dostatkem humusu a jak už jsme vzpomínali dokonce i půdy s déletrvajícím zamokřením. Při výsadbě mezi jednotlivými kořenovými baly ponechte 25-30 cm rozestupy. Dospělé, rozrostlé trsy prvosenek můžete rozdělit a rozsadit. Pokud chcete prodloužit dobu kvetení a zároveň udržet kondici prvosenky, nezapomínejte na odstraňování stonek s odkvitnutými květy.Prvosenka je mrazuvzdorná, zimu přežije bez následků, ale v případě suché zimy bez sněhové přikrývky a se silnými mrazy je lepší ji zakrýt chvojím.

Prvosenka se svými vitálními trsy a schopností přizpůsobit se i náročnějším životním podmínkám je vyhledávanou a oblíbenou trvalkou na vysazování do záhonů v blízkosti zahradních jezírek a rybníků.Kromě této prvosenky vám nabízíme na našem e-shopu i ostatní druhy a kultivary prvosenek.