Elegantní popínavá liána s tenkými, ovíjivými výhony vytváří hustý závoj sytě zelených listů, mezi kterými vynikají nápadné růžové a bílé květy. Díky vzdušnému růstu působí na pergolách, plotech i starých stromech velmi lehce a romanticky a rychle zakryje méně vzhledná místa v zahradě.
Kvete bohatě a opakovaně od června do října. Dorůstá do výšky okolo 2-3 m, šířku si určuje podle opory a prostoru, který jí poskytnete.
Patří do čeledi Ranunculaceae – pryskyřníkovité.
Plamének vlašský 'Fay' v zahradě:
- Skvělý na pergoly a oblouky.
- Vhodný k ozelenění plotů.
- Krásně doplní růže a hortenzie.
Návod na pěstování:
Vyžaduje slunné stanoviště nebo místo s lehkým přistíněním, kde má květy na světle a kořeny v chladu. Nejlépe prospívá v hlinité, humózní a dobře propustné půdě, která zůstává mírně vlhká, ale nezamokřená. Při výsadbě zvolte pevnou oporu, ke které výhony přivážete a nasměrujete, a kořenový bal zasaďte o něco hlouběji, než rostl v květináči. Okolí kořenů zamulčujte kůrou nebo štěpkou, aby půda tolik nevysychala a nepřehřívala se.
Zálivku dopřejte pravidelnou hlavně v prvních letech po výsadbě a v delším suchu, jinak si poradí i s mírně přísuškovými obdobími. Pro bohaté kvetení je vhodné jarní přihnojení hnojivem pro kvetoucí rostliny. Patří do skupiny, která dobře snáší silnější řez, proto na jaře výhony seřízněte níže, aby obrazily zespodu a vytvořily hustý, mladý porost. Po odkvětu stačí odstranit suché nebo poškozené části.
Je mrazuvzdorná přibližně do -25 °C, proto spolehlivě přezimuje ve většině oblastí bez zvláštní ochrany.