benefit_1
Garance doručení v pořádku nebo výměna zdarma
benefit_2
Nejširší sortiment
přes 10 000 druhů rostlin
benefit_3
Rychle doručíme a rostlinu bezpečně zabalíme
benefit_4
1 000 000 rostlin ročně sami vypěstujeme

Užitečnější živý plot? Vysaďte do něj keře s jedlými plody

Jedlý živý plot

Jehličnany a okrasné listnáče hrají sice ve výsadbách živých plotů prim, proč ale nezkusit něco nového? Vysaďte na zahradě živý plot s jedlými plody – a klidně i teď uprostřed léta. S kontejnerovanými sazenicemi od nás se uchytí snadno a bez problémů. Které keře s jedlými plody doporučujeme?

Muchovník Lamarkův

Je vhodný do volně rostoucích i stříhaných živých plotů, v našich podmínkách je zimovzdorný. Atraktivní je hned na jaře krásnými bílými květy, celou sezónu (hlavně na podzim, kdy zčervenají) zkrášluje zahradu zajímavými listy. Plody? Ty jsou podobné našim borůvkám (i proto se muchovníku říká „indiánská borůvka“) a najdou uplatnění v marmeládách, džemech, šťávách. Samozřejmě, plody muchovníku můžete konzumovat i syrové, obsahují důležité vitamíny a minerály. Na jedné rostlině vypěstujete kolem 8 kg plodů.

Muchovník Lamarkův roste rychle a ochotně snáší tvarovací řez – bez něj dorůstá brzy výšky až 10 metrů. Do živého plotu se muchovník nebojte vysázet „nahusto“, stejně tak vyzkoušejte kombinaci muchovníku s dalšími ovocnými keři.

Vyberte si muchovník z nabídky zahradnictví

Dřín obecný

Doporučujeme jej spíše do neformálních volně rostoucích živých plotů, která mají za úkol oddělit tematické části zahrady. K růstů potřebuje umístění na slunci, nemá rád zamokřené pozemky. V našich podmínkách je zimovzdorný. Keře dřínu prakticky nepotřebují údržbu, v živém plotu ale bez problému snesou udržovací i zmlazovací řez.

Na jaře keře dřínu vykvétají žlutými květy, plody jsou červené peckovice (známé jako dřínky) s vysokým obsahem vitamínu C. Jejich lehce natrpklou, sladkokyselou chuť využijete při přípravě sirupů či marmelád, hodí se i na kompotování.

Vyberte si dřín z nabídky zahradnictví

Zimolez kamčatský

Keř s plody, které chutí i vzhledem připomínají borůvky (odtud také pojmenování „kamčatská borůvka“) se výborně hodí do volnějších živých plotů – například do kombinace s již uvedeným muchovníkem nebo dřínem. Modré bobule dozrávají od konce května do července (podle kultivaru), opět je uplatníte v marmeládách, sirupech a džemech, velmi chutné jsou i syrové.

Kamčatská borůvka nepotřebuje, na rozdíl od pravých borůvek (například kanadských) pěstování v kyselém substrátu, dobře se jim daří v běžné zahradní půdě. Zmlazovací i udržovací řez kamčatská borůvka snese bez problémů, bez něj dorůstá výšky kolem 1,8 metru. V našich podmínkách je zimovzdorná.

Vyberte si zimolez z nabídky zahradnictví

Rakytník řešetlákový

I rakytník, oblíbený pro vysoký obsah vitamínu C, se může stát součástí živého plotu ve vaší zahradě – opět spíše volněji udržovaného, do stříhaných plotů se nehodí. Rakytník, který je také přezdíván jako citroník severu, je atraktivní i svými stříbřitě zelenými listy, svými květy láká od března do května do zahrady medonosný hmyz. Plody jsou známé žlutooranžové peckovice, které na větvičkách vydrží dlouho do zimy. V kuchyni je uplatníte v sirupech, džemech či marmeládách, v zimních měsících je rakytník jedním z nejcennějších zdrojů vitamínu C.

Rakytník má rád slunečná umístění a lehkou a sušší půdu, dobře snáší letní suché počasí, které u nás v posledních několika letech panuje. Doporučujeme jej také jako pionýrskou rostlinu k osázení dosud neúrodných míst. V živém plotu má své místo zcela určitě.

Vyberte si rakytník z nabídky zahradnictví

Sdílet: