10.000+ druhů skladem
balení rostlin

Máte zahradu nebo její část ve svahu a chcete, aby vypadal dobře? Existují v zásadě dvě řešení, která se dají více či méně i kombinovat.
První (a dražší) možnost? Udělejte ze svažitého pozemku „vodorovný“
Můžete zvolit finančně i pracností náročné řešení a svah pomocí zídek, gabionů a palisád ze dřeva, kamene či betonu, rozdělit na několik vodorovných sekcí, které pak už můžete osázet zcela libovolně podle kvality navezené zeminy a orientaci svahu vůči jihu. Náročná bude i údržba takto ošetřeného svahu. Menší svahy (menší rozsahem i sklonem) můžete také upravit do podoby působivé skalky.
Hledáte způsob, které zabere málo času, je levný a bezúdržbový?
Osázejte svahy v zahradě půdokryvnými rostlinami. Vyřešíte tím několik problémů najednou – zpevníte svah a ochráníte ho tak proti sesuvům a erozi půdy, získáte další okrasný prostor v zahradě, který při výběru vhodných druhů může dávat i pravidelnou úrodu jedlých plodů, to vše přitom v prakticky bezúdržbovém režimu.
Před výběrem rostlin myslete na to, že půda na svažitých místech bývá většinou chudší na živiny, které vyplavují a odplavují deště. Ve svazích se také příliš dlouho neudrží závlaha, která má tendenci stékat do níže položených částí zahrady – rostliny, které se rozhodnete na svah vysadit, tak musí být méně náročné na živiny a odolné suchu.
Doporučujeme k osázení svahů v zahradě:
- Půdokryvné růže – vyberte kultivary, které rychle vytvoří husté a bohatě kvetoucí koberce. Půdokryvné kultivary nejsou náročné na pěstování, nepotřebují (až na odstraňování starých výhonů) prořez a doporučujeme je pro osázení osluněných svahů. Voňavý koberec dá přitom i dostatek květů do vázy.
- Půdokryvné dřeviny – tady volte odolné a rychle rostoucí plazivé druhy, jako jsou skalníky, jalovce, barvínky, břečťany nebo mochna křovitá. Ty svah brzy pokryjí a zpevní svými kořeny. Nadto, mnohé půdokryvné dřeviny přilákají svými květy včely a motýly, v houštině, kterou vytvoří, najdou domov ještěrky, ježci, užovky a další drobní obratlovci, které nám pomáhají v boji se škůdci.
- Okrasné stromy a keře – aby nebyla osázená plocha příliš jednotvárná, vysaďte na vhodná místa pro zpestření okrasné stromy a keře. Barevný a zajímavý prvek ve svahu vytvoří například brsleny, dřišťál, kručinka či některý z tavolníků. Pokud dáváte přednost jehličnanům, stejnou službu udělají borovice kleč, jalovec či tis. V případě velkých ploch zasaďte do svahů i břízy, habry či jilmy, ať už ve skupinách či jako solitéry.
- Jedlé keře – svažité prostory můžete využít i pro pěstování jedlých keřů jako jsou rakytník, trnka, líska, hloh nebo růže šípková. Vysazujte je ale vždy tak, abyste se k jejich plodům snadno dostali bez nutnosti prodírání se koberci půdokryvných dřevin.
- Trvalky a byliny – svažitá místa pomohou prosvětlit a zpestřit také výsadby trvalek a okrasných trav. Vždy je ale použijte jen jako doplněk, ke zpevnění svahů se nehodí – mají slabý kořenový systém.

Jalovec polehlý 'Andorra Compact'
Juniperus horizontalis 'Andorra Compact'