210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč a dopravu za polovic máte už od 1500 Kč. Pozor: akce platí pouze pro balíčky posílané kurýrní službou a poštou (slevu nemůžeme nabídnout pro velké paletové a individuální přepravy).
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.
Nově zaplatíte pouze poloviční cenu za dopravu, když nakoupíte alespoň za 1500 Kč. Pokud nakoupíte za 2500 Kč, máte dopravu zcela zdarma. Platí pro všechny běžné zásilky kurýrem či poštou (ne pro Top Trans a Individuální přepravu).

Svah v zahradě. Čím ho osázet pro „bezúdržbový provoz“?

Všechny články
svah osázený dřevinami

Máte zahradu nebo její část ve svahu a chcete, aby vypadal dobře? Existují v zásadě dvě řešení, která se dají více či méně i kombinovat.

První (a dražší) možnost? Udělejte ze svažitého pozemku „vodorovný“

Můžete zvolit finančně i pracností náročné řešení a svah pomocí zídek, gabionů a palisád ze dřeva, kamene či betonu, rozdělit na několik vodorovných sekcí, které pak už můžete osázet zcela libovolně podle kvality navezené zeminy a orientaci svahu vůči jihu. Náročná bude i údržba takto ošetřeného svahu. Menší svahy (menší rozsahem i sklonem) můžete také upravit do podoby působivé skalky.

Hledáte způsob, které zabere málo času, je levný a bezúdržbový?

Osázejte svahy v zahradě půdokryvnými rostlinami. Vyřešíte tím několik problémů najednou – zpevníte svah a ochráníte ho tak proti sesuvům a erozi půdy, získáte další okrasný prostor v zahradě, který při výběru vhodných druhů může dávat i pravidelnou úrodu jedlých plodů, to vše přitom v prakticky bezúdržbovém režimu.

Před výběrem rostlin myslete na to, že půda na svažitých místech bývá většinou chudší na živiny, které vyplavují a odplavují deště. Ve svazích se také příliš dlouho neudrží závlaha, která má tendenci stékat do níže položených částí zahrady – rostliny, které se rozhodnete na svah vysadit, tak musí být méně náročné na živiny a odolné suchu.

Doporučujeme k osázení svahů v zahradě:

  • Půdokryvné růže – vyberte kultivary, které rychle vytvoří husté a bohatě kvetoucí koberce. Půdokryvné kultivary nejsou náročné na pěstování, nepotřebují (až na odstraňování starých výhonů) prořez a doporučujeme je pro osázení osluněných svahů. Voňavý koberec dá přitom i dostatek květů do vázy.

  • Půdokryvné dřeviny – tady volte odolné a rychle rostoucí plazivé druhy, jako jsou skalníky, jalovce, barvínky, břečťany nebo mochna křovitá. Ty svah brzy pokryjí a zpevní svými kořeny. Nadto, mnohé půdokryvné dřeviny přilákají svými květy včely a motýly, v houštině, kterou vytvoří, najdou domov ještěrky, ježci, užovky a další drobní obratlovci, které nám pomáhají v boji se škůdci.

  • Okrasné stromy a keře – aby nebyla osázená plocha příliš jednotvárná, vysaďte na vhodná místa pro zpestření okrasné stromy a keře. Barevný a zajímavý prvek ve svahu vytvoří například brsleny, dřišťál, kručinka či některý z tavolníků. Pokud dáváte přednost jehličnanům, stejnou službu udělají borovice kleč, jalovec či tis. V případě velkých ploch zasaďte do svahů i břízy, habry či jilmy, ať už ve skupinách či jako solitéry.

  • Jedlé keře – svažité prostory můžete využít i pro pěstování jedlých keřů jako jsou rakytník, trnka, líska, hloh nebo růže šípková. Vysazujte je ale vždy tak, abyste se k jejich plodům snadno dostali bez nutnosti prodírání se koberci půdokryvných dřevin.

  • Trvalky a byliny – svažitá místa pomohou prosvětlit a zpestřit také výsadby trvalek a okrasných trav. Vždy je ale použijte jen jako doplněk, ke zpevnění svahů se nehodí – mají slabý kořenový systém.
Sdílet: