Milí zákazníci, pro tuto sezónu jsme ukončili expedici. Nové objednávky začneme rozesílat na jaře 2022 tak, jak nám to počasí dovolí.

210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč a dopravu za polovic máte už od 1500 Kč. Pozor: akce platí pouze pro balíčky posílané kurýrní službou a poštou (slevu nemůžeme nabídnout pro velké paletové a individuální přepravy).
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Skvostné třapatky v trvalkových záhonech

Všechny články
Třapatky

Třapatky neboli terčovky se řadí do velkého rodu echinacea, který zahrnuje řadu letniček a trvalek. Na některých zahrádkách byste je tedy našli po celé léto, zatímco jinde dělají tu pravou parádu až na podzim, kdy jejich velké květy s vypouklým terčem okouzlí každou návštěvu.

Severoamerické léčivky pomáhají v řadě nemocí

Třapatky pocházejí ze Severní Ameriky, kde byly pěstovány a vysoce oceňovány indiánskými kmeny. Jejich léčitelé je používali při popáleninách, revmatických potížích, hadím uštknutí a vůbec nejčastěji proti nachlazení. Indiánům také pomáhaly překonávat vysoká letní vedra.

Na našich zahrádkách se třapatky pěstují už přes 300 let. Ve 30. letech minulého století je vzali drobnohledem i evropští lékaři, kteří je využívali k léčbě tuberkulózy a záškrtu. Vy ovšem znáte echinaceu z úplně jiných typů léčiv – je totiž součástí kapek, tinktur i bonbonů na posílení imunity.

Tip: Pokud máte rádi domácí kosmetiku, lékárnu i spižírnu, můžete si z květou třapatek vyrobit výborné tonikum nebo příjemně vonící i chutnající čaj.

Snadné na pěstování, krásné i ve váze

Třapatky patří k velmi nenáročným a na pěstování poměrně jednoduchým rostlinám. V březnu je můžete vysévat ze semen. Pokud jste to nestihli, můžete zasadit i pěkné vzrostlé sazenice, které se vám v průběhu září krásně ujmou. Dobře se jim bude dařit na slunném stanovišti s hlinitou a výživnou půdou. Jejich kvetení bude trvat až do zámrazu. Pokud byste se chtěli z krásných květů třapatek těšit i doma, není nic snazšího než si je nařezat do vázy. I v domácích podmínkách vydrží krásné poměrně dlouho.

Třapatka nachová kvete po celé léto

Vůbec nejznámějším druhem z rodu echinaceí je třapatka nachová. Vděčná a nenáročná trvalka si lebedí na slunném stanovišti a snese dokonce i dlouhodobé sucho. Díky svým širokým listům vytvoří dojem mohutné květiny a její růžovofialové květy s pevným středem jsou klasikou venkovských zahrádek, ale čím dál častěji se objevují i v městských výsadbách. Alternativou jsou pak kultivary kvetoucí bíle, žlutě nebo světle zeleně. Ať už si vyberete tu či onu variantu, ve váze vám vydrží pěkné i dva týdny.

 

Kombinovaná výsadba třapatek

Třapatkám to nejvíce sluší ve větších skupinách. Uplatní se ve smíšených trvalkových záhonech, krásně se dají kombinovat i s dalšími rostlinami pro včely a motýli. Nejvíce se hodí ke kopretinám a plamenkám, ale krásně vyniknou i různé druhy třapatek vedle sebe.

Zahradníci by sázeli třapatku nachovou 'Cheyenne Spirit'

Hledáte-li krasavici, kterou nebude mít na zahradě každá z vašich sousedek, podívejte se na třapatku nachovou 'Cheyenne Spirit'. Nakvétá v pestré paletě žlutých, oranžových, růžových a červených odstínů. Dorůstá výšky kolem 60 cm a jednotlivé květy vykvétají na koncích lodyh od června do září. Stejně jako ostatní třapatky vypadá i tato nádherně ve větších výsadbách nebo v kombinacích s vysokými trvalkami, například kopretinami. 

 

Sleva: Aby se vám v září sázelo lépe, máme pro vás slevu -10 % na všechny trvalky od 3 kusů výše – rostliny se mají přece vždycky sázet ve skupinách, a ne po jedné.

Sdílet: