210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč a dopravu za polovic máte už od 1500 Kč. Pozor: akce platí pouze pro balíčky posílané kurýrní službou a poštou (slevu nemůžeme nabídnout pro velké paletové a individuální přepravy).
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.
Nově zaplatíte pouze poloviční cenu za dopravu, když nakoupíte alespoň za 1500 Kč. Pokud nakoupíte za 2500 Kč, máte dopravu zcela zdarma. Platí pro běžné zásilky koncových zákazníků kurýrem či poštou. Neplatí pro Top Trans, individuální přepravu ani pro velkoobchodní zákazníky.

Poznáte je? Svilušky, molice a mšice..

Všechny články
mšice

Známe je snad všichni! Malí škůdci, kteří dokáží napáchat velké škody – mšice, molice a svilušky. Jak je poznáme, jak se jich zbavíme?

Mšice

Tento drobný hmyz je okem dobře viditelný, 2 až 6 mm velký. Vyskytuje se na spodní straně listů rostlin. Nejčastěji na zelenině, listech ovocných stromů nebo na růžích. Škodí rostlinám sáním velkého množství tekutin, což způsobuje krabatění listů, jejich svinování a kadeření nebo změnu barvy. Mšice vylučují medovici, kterou vyhledávají mravenci. Ti si záměrně mohou mšice na rostliny nosit a pěstovat si je tam a chránit je před jejich přirozenými nepřáteli.

·         Vajíčka mšic přezimují v půdě a na jaře se vylíhnou. Prevencí proti mšicím je zrytí půdy na podzim nebo v předjaří. Mšice také raději napadnou rostliny, které nejsou v nejlepší kondici.

·         Mšice nemají rády aromatické rostliny jako je například česnek, levandule, aksamitník, bazalka, tymián nebo kopr. Proto je klidně také vysaďte v okrasném záhonu nebo ve skleníku mezi zeleninu.

·         Pokud se však mšice vyskytnou, tak zlikvidujte části rostlin, které můžete otrhat. Samozřejmě s ohledem na to, aby vám z rostliny něco zbylo. Otrhané listy neházejte na kompost, ale do bio popelnice nebo je spalte. Stejně tak posbírejte spadané listy na zemi.

·         Pozorujte, zda na rostlinu putují mravenci. Pokud se jedná například o strom broskvoně, tak můžete kmen pomazat kolem dokola lepem a mravenci se nebudou mít, jak k mšicím dostat.

Přirozeným nepřítelem mšic je slunéčko sedmitečné. Vývojovou fázi larvy slunéčka ne všichni znají, a protože může vzhledově vypadat spíš jako škůdce, tak by se mohlo stát, že ji zlikvidují. Což by byla ohromná škoda. Mšice také požírají například škvoři.

Mšice můžete zlikvidovat přírodními, doma připravenými prostředky nebo si koupit již hotové chemické insekticidy.

Molice

Jsou světlé mušky menší než mšice, avšak také okem viditelné, velké 1 a ž 2 mm. Stejně jako mšice sají tekutinu ze spodní strany listů. Také přenášejí rostlinám nebezpečná virová onemocnění.

·         Nejčastěji je objevíte ve sklenících a fóliovnících na zelenině – milují okurky, rajčata a papriky, nebo na okrasných rostlinách.

·         Výjimkou nejsou ani interiérové rostliny, protože tito škůdci ve venkovních prostorech nepřezimují. 

Prevencí proti molicím je nepřelévání, neboť preferují přemokřené půdy. I v tomto případě je požíračem molic slunéčko. Zbavit se škůdce můžete stejně jako mšic doma připravenými přírodními přípravky nebo zakoupenými insekticidy.

 

Svilušky

Okem neviditelní paraziti o velikosti 0,5 mm, kteří mohou vážně poškozovat rostliny. Objevují se obvykle v interiéru nebo ve skleníku. Napadenou rostlinu poznáme tak, že se na listech začnou dělat světlé skvrny se žlutými tečkami. Listy zesvětlají, mění barvu do stříbrna, pak do hněda a nakonec uschnou. Příznakem je také pavučinka kolem listu, především na spodní straně. Z listů se svilušky přemisťují na květy. Pokud nezakročíte, tak celá rostlina může uhynout, a navíc dojde k napadení dalších.

Prevencí je udržování teploty pod 25°C a vyšší vlhkost, protože svilušky mají rády teplo a sucho.

Pokud na rostlinách objevíte napadení sviluškou, tak můžete vyzkoušet domácí recepty a babské rady nebo pořídit insekticidní postřik.

 

 

 

Sdílet: