210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Otevřená zahrada v Brně

Všechny články
Otevřená zahrada

Přímo v centru Brna se nachází krásná zahrada, kterou z ulice nevidíte. Otevřená zahrada. Pokud bude mít cestu do jihomoravské metropole a budete si chtít odpočinout v příjemné zelené oáze, určitě tam zajděte. Má zajímavou historii, genius loci a bude bavit i děti.

Otevřená zahrada v Brně

V Brně se jistě nachází spousta skrytých a zajímavých míst. Jedním z pokladů, které nejsou z ulice vidět je i Otevřená zahrada. Nechte se nalákat na její návštěvu, protože stojí za to.

Abyste si uměli trochu představit atmosféru, která v ní panuje, je důležité zmínit její historii. Ta totiž zahradě dodává nejen ducha, ale částečně formuje její podobu.

V místech dnešní Otevřené zahrady stál od roku 1846 klášter, který spravovaly sestry Boromejky. V roce 1944 ho vybombardovaly německé letouny. Po válce se začalo s opravou dvou domů, ale kaple a zbytek budov byly strženy. V roce 1950 sestry vyhnal komunistický režim a nově postavený internát i krásné zahrady začaly chátrat. V ulici Údolní se dodnes nachází proluky, které jsou mementem po bombardování.

Nadace Partnerství zakoupila v roce 2006 dům v ulici Údolní a začala obnovovat část zahrad na úpatí hradu Špilberk. Postupně otevřela zahradu na své časti pozemků, postavila pasivní budovu s pochozí střechou a následně si pronajala a zkultivovala zahrady od sester Boromejek. Tento komplex dnes slouží veřejnosti.

Otevřená zahrada je volně přístupná během sezóny a probíhá v ní mnoho akcí. Dopoledne v ní probíhají edukační programy pro děti, o víkendech tematické akce. Zahrada je zeleným a příjemným rájem pro návštěvníky všech věkových kategorií. Nabízí mnoho zajímavých herních prvků, místa k posezení a kavárnu.

V zahradě se zachovala původní grotta. I dnes v ní stojí, již však nová, socha Panny Marie Lurdské. Původní podobu, včetně vodního prvku, si můžete u prohlédnou u grotty na dobové fotografii. Součástí klášterních zahrad byla i bylinková a zeleninová zahrádka. Projít se jí můžete i dnes.

Pro děti jsou velkým lákadlem herní a naučné prvky, které umožňují pozorovat živly jako je voda a vzduch. Nechybí ovečky a králíčci. V zahradě je malá sušárna na bylinky, domečky pro včelky samotářky nebo ukázka zelené střechy.

Pokud budete mít cestu do centra Brna, určitě do Otevřené zahrady zavítejte. Je otevřená všem!

Původní grotta se soškou Panny Marie Lurdské

původní grotta s novou soškou Panny Marie Lurdské
původní grotta s novou soškou Panny Marie Lurdské

Pohled do zahrady ze střechy pasivní budovy

pohled do zahrady
pohled do zahrady
Sdílet: