210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Levandule, voňavá kráska z Provence. Při správné péči kvete každý rok

Všechny články
Lavandula angustifolia ''Twinkle Purple''_1

Jejím domovem je Středomoří, kde se pěstuje dodnes. Proslavila Provence a jižní Dalmácii, zamilovali jsme si ji i my, obyvatelé střední Evropy. Koneckonců, i Petr Hapka jí věnoval slavnou písničku – Levandulovou zná v podání zpěvačky Hany Hegerové nejspíše každý...

Levandule (Lavandula angustifolia) je atraktivní trvalka s aromatickými květy. Ty byly v antice využívány do koupelí a k provovění oblečení, později se našlo i praktičtější využití – levandulové aroma odpuzuje hmyz, čehož bohatě využíval středověk. Mimořádné postavení má levandule v kosmetickém průmyslu, extrakt z ní byl například součástí první kolínské z roku 1709. 

Pěstování levandule v našich podmínkách není nikterak složité, pouze jedno nemá ráda – špatně reaguje na přemokření. To bývá také nejčastější příčinou toho, že levandulové keříky přes zimu uhynou. Na pěstování je levandule nenáročná, dopřejte jí dostatek slunce, střídmou zálivku a suchou, dobře propustnou hlinitopísčitou půdu s příměsí drobného štěrku. Podobný substrát má ve svém přirozeném prostředí (Pyreneje, horské oblasti jižní Dalmácie), v podobném substrátu se pěstuje na polích francouzské Provence. Budete vysazovat levanduli do nádob? Nezapomeňte na základní pravidlo – levandule potřebuje prostor, nádoba by měla mít minimálně jednou tak velkou plochu než zaujímá samotná sazenice. 

Chcete keříky levandule mulčovat? Vyvarujte se použití zetlelé kůry tuzemských jehličnanů, dopřejte keříkům kvalitní kůru piniovou. Levandule se vám odvděčí bohatým růstem a násadou květů po celou sezónu. 

Jak se o levanduli starat, aby kvetla každý rok?

Levandule potřebuje během vegetační sezóny dvakrát ostřihat. Jednou na začátku růstu, podruhé po odkvětu.

  • Střih na konci března nebo v dubnu po odeznění mrazů, při kterém zkrátíte loňské výhony přibližně o třetinu, podnítí keříky k růstu. Brzy na jaře střihem nezasahujte až do dřevnatých částí – takový střih je možný, až když keříky obrazí a naberou sílu.
  • Druhý řez „pro bohatý květ v dalším roce“ potřebuje levandule po odkvětu. Odstřihněte uschlá květenství, můžete lehce zkrátit nové výhony, pokud je to žádoucí.

Po přelomu srpna a září už levanduli nestříhejte, pouze odstraňujte odkvetlá květenství. Střih na konci léta by rostlina do zimy už nemusela stačit zahojit, stejně tak by zimu nepřežily mladé výhonky, které po řezu vyraší.

Jarní střih levandule

Letní střih levandule

Sdílet: