Oblíbená popínavka se snadno stane i hvězdou podzimních aranžmá. Doporučujeme především kultivary s panašovanými listy, které barevně doplní vřesy, vřesovce, libavky, dlužichy i dlužely. Břečťany jsou odolné a nenáročné, v nádobách snesou mrazy. Náš tip: Břečťany vysaďte do kompozic v závěsných nádobách, kde vytvoří zajímavé převisy.
10.000+ druhů skladem
balení rostlin

Podzimní truhlíky a nádoby plné zajímavých aranžmá? Jsou dvě možnosti - buď pořídíte už osázené nádoby, nebo zapojíte vlastní um a fantazii a vyberete si podzimní kompozice po svém. Je vám bližší druhá z možností? Připravili jsme pro vás výběr zajímavých rostlin, se kterými při osazování podzimních nádob nesáhnete vedle - mnohé z nich přitom vydrží být dekorativní až do jara.

Břečťany

Netřesky
Společně s nízkými rozchodníky patří k nejpěstovanějším rostlinám v miskák, korýtcích a jiných mělkých nádobách - zvolte vhodnou barevnou kombinaci a i v malé nádobě můžete mít zajímavě vyladěnou skalku na terase či balkonu. Netřesky nepotřebují téměř žádnou péči, pozor dejte jen na přelití. V dobrých podmínkách vydrží v nádobách mnoho let.

Libavky
Okrasné keříky libavek, kterým se pro jejich léčivé účinky v zemi původu přezdívá také indiánský penicilin, doslova rozzáří každé podzimní aranžmá - výrazně zbarevené bobule vydrží na keřících celou zimu, do červené se obleče i jejich olistění. Mrazuvzdorné libavky doporučujeme do kombinace například s drátovcem nebo kostřavou, skvěle ale vypadají i s dlužichami či netřesky.

Čistce
Pro nezvyklý tvar listů, které jsou navíc ozdobené jemnými chloupky, takže přímo svádí k pohlazení, se v anglicky mluvících zemích čistcům říká jehněčí ucho. Čistec je stálezelený, v podzimních truhlících a nádobách upoutá stříbrným ojíněním. Na pěstování je nenáročný, přednost dává sušším a dobře propustným substrátům - při pěstování v nádobách to platí dvojnásob.

Rozchodníky
Oblíbené skalničky jsou do barevných podzimních aranžmá jako dělané - s podzimem se ýrazně zbarví do kombinací červených, oranžových a vínových tónů, které rostlinám vydrží po celou zimu. Některé druhy také na podzim rozkvétají a lákají tak na zahradu poslední včely a motýly. Především v nízkých nádobách a korytech rozchodníky výborně ladí s netřesky.

Starček 'Angel Wings'®
Velmi oblíbený do podzimních truhlíků, které ozvláštní svými velkými stříbřitě bílými listy. V našich podmínkách není mrazuvzdorný, doporučujeme s prvními mrazíky nádoby přemístit do bezmrazé místnosti. S čím starček kombinovat? Prakticky s čímkoli - starček je univerzální, výborně vypadá se vším.

Dlužichy a dlužely
Jedny z nejkrásnějších trvalek září barvami i bez květů, jejich barevné listy mají tolik barev, kolik si jich dokážete představit... a dodají atraktivitě každé podzimní kompozici. Listy zůstavají dekorativní celou zimu. V nádobách doporučujeme dlužichy a dlužely kombinovat především s břečťanem nebo drátovcem - ten ale při větších mrazech vymrzá, nicméně, i tak zůstává dekorativní.

Kostřavy
Nízkým a oblíbeným kostřavám to v podzimních nádobách sluší hlavně v barevných kombinacích se starčeky a čistci - to platí především pro modrozelené a stříbrné kultivary. Kostřavy jsou v našich podmínkách mrazuvzdorné a nezatahují na podzim listy, v nádobách tak vydrží svěží celou zimu. Na péči jsou kostřavy nenáročné, pozor dejte snad jen na přelití.
Do nádob doporučujeme:

Břečťan popínavý 'Kolibri Mint'
Hedera helix 'Kolibri Mint'

Dlužicha 'Chocolate Veil'
Heuchera 'Chocolate Veil'

Kostřava Walliská 'Buddy Blue'
Festuca valesiaca 'Buddy Blue'

Libavka polehlá 'Winter Pearls Big Berry'
Gaultheria procumbens 'Winter Pearls Big Berry'