10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Trendy posledních let ukazují, že hnojit ekologickými hnojivy je zdravé jak pro zahradu, tak pro živočichy, kteří ji navštěvují, a samozřejmě i pro nás. Existuje nespočet možností, jak si připravit hnojivo na přírodní bázi, aniž by nás to stálo příliš námahy a času.
Hnojiva, která si můžete vyrobit svépomocí:
· Kopřivová jícha neboli výluh
· Kompost
· Popel z ohniště nebo krbu
· Kávová sedlina
· Koňský hnůj
· Voda z vaření brambor nebo vajec
· Slepičince
Kopřivová jícha obsahuje vysoké množství dusíku a dalších prvků, díky čemuž se hodí jak k hnojení zeleniny, tak okrasných rostlin. Nasbírejte kopřivy, které ještě nekvetou, dejte do nádoby zhruba do výšky ½ až 2/3, zalijte vodou, přikryjte víkem a nechte kvasit. Za 3-4 týdny je hnojivo hotové. Takto hotová směs je poměrně silně zapáchající. To stejné platí o výluhu ze slepičinců.
O zahradním kompostu jsme psali zde.
Popel obsahuje hodně vápníku, takže se nehodí k rostlinám, které preferují kyselé půdy, jako jsou například azalky a rododendrony. Výtečně se hodí do kompostu. V menším zastoupení obsahuje také draslík, fosfor a hořčík.
Jste-li milovníci kávy, tak rozhodně nevyhazujte „lógr“. Vzhledem k tomu, že jej asi nemáte na kila, tak se hodí k hnojení květníků a kvetoucích rostlin.
V Čechách je velká tradice chovu koní a určitě v rozumné vzdálenosti najdete stáje. Koňský hnůj poskytují zdarma, protože se jej rádi zbaví. Nemusíte se ani tolik obávat zápachu, pokud je suchý, tak téměř nezapáchá a po zapracování do záhonů jej neucítíte. Rostliny jej milují.
Voda z vaření vajec obsahuje vápník, z brambor vitamíny. Nechte ji vychladnout a použijte třeba na pokojové rostliny.
Všechny výše zmíněné „suroviny“ k výrobě hnojiva můžete s úspěchem přidat do kompostu. Bude pak o dost výživnější.
A pokud nemáte čas, chuť nebo prostor pro výrobu vlastního hnojiva, tak využijte naší nabídky minerálních, organických, organicko-minerálních a přírodních hnojiv.