Garance doručení v pořádku nebo výměna zdarma
Nejširší sortiment
přes 10 000 druhů rostlin
Rychle doručíme a rostlinu bezpečně zabalíme
1 000 000 rostlin ročně sami vypěstujeme

Zlatoočko 'Golden Sunshine'

Chrysopsis speciosa 'Golden Sunshine'

Chrysopsis speciosa 'Golden Sunshine', nazývaná také Chrysopsis mariana var. macradenia, případně Heteropsis mariana var. macradenia, česky zlatoočko. Jde o málo známou, atraktivně kvetoucí trvalku, která zkrášluje podzimní záhony množstvím zářivých… Vše o produktu

Nároky na slunce
Nároky na vláhu
Kvete v měsících srpen - říjen
Mrazuvzdornost 4a
Výška rostliny v dospělosti 1 m
Barva listu
zelená
Barva květu
žlutá
  • Popis produktu

Chrysopsis speciosa 'Golden Sunshine', nazývaná také Chrysopsis mariana var. macradenia, případně Heteropsis mariana var. macradenia, česky zlatoočko. Jde o málo známou, atraktivně kvetoucí trvalku, která zkrášluje podzimní záhony množstvím zářivých květů. Rostlina pochází z lesů východní části USA, kde je velmi výživná půda. Patří do čeledi Asteraceae – hvězdnicovité. Rostlina dorůstá do výšky 1 m a kvete v měsících srpen až září jednoduchými zlatožlutými květy se žlutým středem. Zelené stonky rostliny jsou olistěné po celé délce úzkými, podlouhlými listy.

Zlatoočko 'Golden Sunshine' v zahradě

·         Pěkná a oblíbená skalnička.

·         Své uplatnění najde i v polostínu pod stromy.

·         Zabraňuje rozšiřování plevelů, lze ji použít místo trávníku.

·         Použije se v okrasných výsadbách kvetoucích rostlin kolem zahradních jezírek a vodních ploch.

·         Dobře se kombinuje s rostlinami jako jsou Spigelia marilandica, orlíčky Aquilegia canadensis, Cypripedium parviflorum, Tiarella cordifolia, Gentiana clausa a Dodecatheon meadia.

Návod na pěstování

Zlatoočko 'Golden Sunshine' potřebuje pro svůj růst a bohaté kvetení dostatek slunce, proto ho vysazujeme na slunné záhony. Rostlina preferuje propustné, středně těžké, hlinitopísčité půdy. Je zařazena do zóny 4, její mrazuvzdornost je tedy do -34 °C. Určitá nevýhoda prérijních druhů, kam zlatoočko patří, je relativně pozdní nástup kvetení. To se řeší kombinovanou výsadbou s druhy, které kvetou dříve (s evropskými stepním rostlinami) a také doplněním cibulovin do výsadby. Takový trvalkový záhon pak kvete nepřetržitě od časných jarních měsíců až do pozdního podzimu.