10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Je tolik druhů živých plotů, kolik je potřeb jejich pěstitelů – a vedle „tradičních“ výsadeb z jehličnanů se stále častěji pěstují živé ploty z listnatých stromů a keřů. Chcete listnatý živý plot také? Máme pro vás tipy na druhy, se kterými nesáhnete vedle.
Když se řekne listnatý živý plot, znamená to většinou „živý plot z habru“. Není divu, jeho vlastnosti jej pro pěstování v živých plotech přímo předurčují – výborně snáší i hluboký zmlazovací řez, snadno také zmlazuje z kořenů a má nebývalou schopnost regenerace. Přestože je opadavý, udělá v zahradě stejnou službu jako neopadané ploty z jehličnanů – suché listí totiž shazuje až na jaře, kdy začíná nasazovat listí nové.
Oblíbeným listnáčem do živých plotů je také ptačí bob. Je dokonale otužilý, výborně snáší střih a tvarování, rychle roste. A v mírných zimách, které jsou v posledních letech stále častější, opadává nezřídka až v předjaří. Samozřejmě, k dispozici jsou i kultivary stálezelené, ty se ale častěji volí pro solitérní výsadbu.
Potřebujete živý plot, který bude nejen ozdobou zahrady, ale zároveň ji ochrání před vniknutím divokých zvířat a dalších nevítaných návštěv? Vysaďte některý z vyšších kultivarů dřišťálu – roste rychle a díky ostrým trnům brzy vytvoří neprostupnou hranici kolem pozemku. Dřišťály výborně snášejí tvarování, na výběr máte opadavé i stálezelené kultivary.
Do volně rostoucích živých plotů se hodí většina keřů okrasných listem či květem – snadno tak například vytvoříte živý plot, který bude kvést od jara do podzimu a bude celý (nebo jen v některých svých částech) stálezelený. Fantazii se meze nekladou – pokud samozřejmě dodržíte nároky rostlin, které do živého plotu zařadíte.
Do volných živých plotů se hodí například bohatě kvetoucí tavolníky, vedle nesáhnete s cesmínou, pustorylem, pámelníky či kalinou.
Listnaté keře a stromy do živých plotů pro podzimní výsadbu jsme pro vás připravili na speciální stránce.