210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Víte, jak na jaře správně pečovat o trávník?

Všechny články
Péče o trávník

Ještě před prvním sekáním trávníku vás čekají důležité udržovací práce. Každé jaro byste měli provádět vertikulaci trávníku a po ní by mělo následovat důkladné provzdušnění. Co dalšího trávník na jaře ještě potřebuje?

Řada zahrádkářů také na závěr trávník přihnojí a dodá mu potřebnou zálivku. Díky takové udržovací péči se vám bude trávník dobře sekat a zároveň vás odmění skvělou kondicí. K některým krůkům se ještě vraťme podrobněji.

Prořezávání trávníku vertikulátorem

Přes zimu se na vašem trávníku mohla vytvořit plsť, kterou je třeba protrhnout. Protrhávání či prořezávání se odborně říká vertikulace – provádět by se měla od března do dubna. Tedy ještě před tím, než se tráva pořádně rozroste a bude vyžadovat sekání. Kdybyste trávník neprořezali, plsť by mohla vytvořit na trávníku nepřístupnou bariéru, pod kterou by trávě chyběly živiny, vzduch, ale také přístup vody. Travní kořeny by pak poměrně rychle odcházely. Vertikulace se nejčastěji provádí motorovým vertikulátorem, ale použít můžete i vertikulační hrábě. Prořezávání trávníku se nikdy nedělá po dešti, pro největší účinnost potřebujete naopak poměrně suchou půdu.

Díky vertikulaci se protrhne povrchová bariéra, ale také se poruší kořínky trávy, což ji povzbudí k větvení. Trávník po vertikulaci bývá bohatší.

Důkladné provzdušnění vidlemi

Pokud chcete mít letos porost trávníku nejen bohatý, ale také celistvý a zdravý, nezapomeňte na provzdušnění. Pomůže vám také zbavit se mechu, který trávníkem často prorůstá, a odstraní případné mezery. Provádět ho můžete klasickými rycími vidlemi nebo speciálními provzdušňovacími vidlemi. Ať už se rozhodnete pro kterékoli vidle, důležité je vyrývat jimi do trávníku hustou síť děr, které by měly být přibližně 10 cm hluboké. Při rytí byste měli vyrytý materiál vyhazovat na povrch. Otvory v trávníku potom zasypejte pískem – do půdy propustí vzduch, vodu i živiny. Nelekněte se, po provzdušnění bude váš trávník určitě vypadat hůř než před ním. Jeho stav se srovná během několika týdnů, kdy se objeví i nové zdravé travní výhony.

Trávník si zaslouží pravidelné hnojení

Pokud závidíte sousedům hustý sytě zelený trávník, zřejmě za ním stojí přihnojování dusíkem. Ten pomůže trávě, aby lépe rostla a aby ji nezadusil plevel nebo mech. S hnojením nemusíte tolik pospíchat, bohatě bude stačit trávník prohnojit až po prvním sečení. Hnojí se pouze, pokud je pod mrakem – sluneční paprsky hnojivu nevyhovují a mohly by čerstvě prohnojený trávník popálit. Po hnojení trávník důkladně zalijte. Kromě jarního hnojení byste měli trávník hnojit ještě v květnu či červnu a poté v srpnu. V srpnovém hnojivu už ovšem nepřevažuje dusík, ale draslík.

Vydatná zálivka trávníku

Bez pravidelné a dostatečné zálivky se vám nepovede udržet trávník v perfektním stavu. Kořeny většiny trav totiž nesahají nijak hluboko, proto jim letní vysoké teploty dávají pořádně zabrat. Pokud trávník nebudete důkladně zalévat, brzy vám zhnědne nebo zežloutne – v té fázi je už ovšem na nápravu příliš pozdě. Daleko lepší je věnovat se jeho vydatné zálivce. Tu určitě nemusíte dělat každý den, ale podle počasí a polohy vaší zahrady jednou za dva až čtyři dny.

Sdílet: