10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Existují dva odlišné názory. Jeden se přiklání ke střihu podzimnímu, protože zahrada je dříve „uklizená“ a část práce je již hotová. Ale!
Nejen, že zahrada vypadá smutně a opuštěně, ale střihem rostliny před zimou oslabujete. Berete místo pro úkryt drobným živočichům a okrádáte se o pohled na zajímavá suchá květenství pohupující se ve větru.
Zkuste napodobit rytmus přírody.
Takže, my se přikláníme k NEstříhání na podzim. Počkejte si pěkně na jaro, kochejte se podzimní zahradou, jak mění barvy a strukturu. Některé trvalky mohou být vyloženě zimní okrasou zahrady. Když na ně napadá sníh, tvoří se na jejich povrchu jinovatka, vykukují z mlhy nebo jen tak vlají ve větru. Jejich semena jsou vítanou potravou pro ptáky a ve vzrostlých trvalkách může najít útočiště drobný hmyz a ptáci. Záhony působí skoro divoce a hlavně přirozeně.
Pokud máte v zahradě rostliny, které se rozšiřují vysemeněním a je to nežádoucí, tak jejich květy odstraňte/ostříhejte ještě před uschnutím. To je opravdu jediné stříhání, které doporučujeme.
Které rostliny jsou přes zimu dekorativní a rozhodně je doporučujeme ostříhat až z jara?
- Pokud jste je ještě neostříhali, tak hlavičky okrasných česneků
- Echinacey (třapatky)
- Bělotrn (Echinops)
- Máčka (Erynginum)
- Hvězdnice (Aster)
- Okrasné trávy nebo z nich vytvořené snopy
- Levandule
- Šalvěj lékařská
- Pivoňky
V zimním období kvete Čemeřice černá nebo vilín.
A co opadané listy stromů a keřů?
Věděli jste, že když necháte suché listy v záhonu, tak nejen, že zetlejí a vytvoří základ pro humus, ale žížaly je zatahají do půdy?
Rozhodnutí, jak si rozvrhnout stříhání trvalek na zahradě je samozřejmě na Vás. Pamatujte, že když člověk s láskou pečuje o zahradu, tak ona mu to jistě vrátí.