benefit_1
Garance doručení v pořádku nebo výměna zdarma
benefit_2
Nejširší sortiment
přes 10 000 druhů rostlin
benefit_3
Rychle doručíme a rostlinu bezpečně zabalíme
benefit_4
1 000 000 rostlin ročně sami vypěstujeme

Květilka a vrtalka zničí cibuli během pár dní

onion-1565604_1920

Cibule z vlastní zahrádky chutná nejlíp, to ví každý, kdo takovou cibuli někdy ochutnal. Jenže, někdy to není s jejím pěstováním úplně snadné, v posledních letech ji stále častěji napadají larvy dvou nenápadných much – květilky cibulové a pórové.

Jak škodí?

Proč se mi kroutí nať cibule? A proč polehává, vadne a zahnívá? To, co na první pohled může vypadat jako plíseň nebo napadení háďátkem, bývá často příznak napadení cibule květilkou cibulovou, mouchou podobnou mouše domácí. Přesněji, jejími larvami, které se zavrtávají do listů, kterými se živí. Často rostlinu infikují parazitickými bakteriemi, způsobujícími měkkou hnilobu – cibule postupně chřadne až uhyne.

Květilka má v průběhu sezóny až tři generace, nejvíce škodí hned ta první – v květnu a červnu, kdy se z vajíček nakladených na krček cibule nebo do půdy v okolí cibule líhnou první larvy. Larvy jsou poměrně žravé, mohou zničit i více rostlin na záhonu, hlavně pokud cibule, na kterého hodovaly, uhynula dříve, než se zcela vyvinuly. V nejhorším případě jedna larva poškodí až 20 rostlin.

Napadení vrtalkou pórovou vypadá v konečném důsledku téměř stejně. Vrtalka má ráda všechny cibuloviny – česnek, pór, cibuli, ale také tulipán či narcis. Čerstvě napadenou rostlinu poznáte celkem snadno, na listech jsou malé „perličky“ v řadě za sebou, jak vrtalka kladla vajíčka do řádku. Později se začnou deformovat listy a rostlina chřadne.      

Jak se bránit?

Když se začne kroutit a polehávat nať, je už většinou pozdě, cibule je z valné většiny „na odpis“. Začněte s ochranou hned při výsadbě sazečky – zakryjte záhon s cibulí, pórem či česnekem  netkanou textilií. Textilii použijte nejlépe ihned po výsadbě, sezóna květilky i vrtalky začíná přibližně v době, kdy kvetou smetánky (pampelišky). Je vhodné ji na záhonech nechat až do začátku června, kdy první generace obou much končí. Nezapomeňte ji na okrajích přihrnout zeminou, aby vrtalky (květilky) neměly šance se na záhon dostat a naklást vajíčka.

Chránit cibuloviny před larvami much není zkrátka složité. Jen je třeba začít včas. Nejlépe hned při výsadbě.

Sdílet: