10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Výsadba balkonovek, péče o trávník, nekončící boj s plevely, ochrana mladých sazenic zeleniny před slimáky a ptáky, kteří někdy rádi oždibují mladé lístky hrachu či salátu, kypření půdy, zalévání – květen je měsícem, kdy je v zahradě co dělat takřka stále.
Květen je měsícem balkonovek. Víte, jak je kombinovat?
Přemýšlíte, že letos zkusíte místo klasických jednodruhových výsadeb kombinaci více druhů? Nebojte se změny – vhodnou kombinací docílíte větší pestrosti, výsledná kompozice se bude v průběhu sezóny postupně měnit, tak, jak budou nakvétat zvolené druhy.
TIP: Při výsadbě do truhlíků zvolte do přední řady převislé druhy, do druhé řady naopak druhy vyšší. Pro větší efekt přidejte mezi kvetoucí balkonovky i rostliny okrasné listem.
Příklad kombinace pro slunné až mírně zastíněné stanoviště, truhlík o délce 40 - 50 cm:
- 2x Vrbina penízková 'Goldilocks' - do popředí po krajích, je převislá
- 1× Pryšec myrtovitý - orientace popředí střed, je nižší
- 2× Begónie 'I'conia Portofino Orange' - dominanta
Při osazování postupujeme zleva truhlíku. Umístíme nejdříve vrbinu, pak begónii, následně pryšec, opět begónii a na kraj vrbinu
Co v květnu sázíme v okrasné a užitkové zahradě?
- Na dobu, kdy už nehrozí přízemní mrazíky (obvykle po „zmrzlých“), se těší většina zapálených zahradnic a zahradníků – konečně mohou ven letničky, náročnější druhy zeleniny (rajčata, papriky apod.) a další méně otužilé rostliny. Ve druhé polovině května můžete také bez obav vysadit hlízy jiřin, dosen (kany) a mečíků (gladiol).
- Maximálně do půlky měsíce vysaďte kontejnerované sazenice jahodníku. Pokud je suchý květen, dbejte na pravidelnou a dostatečnou zálivku.
TIP: Jahody (a nejen ty květnové) doporučujeme pěstovat ve smíšené kultuře s česnekem (i okrasným) nebo pažitkou – jejich působení omezuje napadání kořenů jahodníků hnilobami a plísněmi. - V květnu je také stále čas na výsadbu drobného ovoce. Naším tipem je popínavá aktinidie význačná (její plody jsou známé jako „mini kiwi“), vhodná doba je i pro výsadbu bílého rybízu, který je na zahrádkách trochu opomíjen, byť kvalitou i kvantitou plodů se červených a černým odrůdám vyrovnává.
- Pokud není sucho, je vhodné v květnu pokračovat ve výsadbě dřevin a růží. Zasaďte také trvalky a pnoucí rostliny, například plaménky, hortenzii řapíkatou, akébii nebo opletku.
Práce na zahradě? Květen je na zahradě „nikdy nekončící směna“
- Plejte pravidelně nejen záhony v užitkové zahradě, věnujte dostatek času pletí okolo keřů (i živých plotů), růží a trvalkových a letničkových záhonů. V zapleveleném prostředí se nedaří žádné kulturní rostlině, vaši péči ocení i dospělé okrasné keře.
- Pravidelně kontrolujte výskyt škůdců, snažte se podchytit jejich množení hned v počátku. Ideálně pomocí ekologicky šetrných prostředků bez chemie.
- Co nejčastěji rovzdušňujte půdu kolem rostlin, kypření a okopávání nejenže zamezuje růstu plevelů, nakypřená půda lépe přijímá vodu (netvoří se na ní nepropustná krusta, po které zálivka steče).
- Mulčujte - záhony, keře i nově vysazené stromky, hlavně ty ovocné - posekanou trávou, listím, kompostem či borovou kůrou – snížíte odpar vody, zamezíte růstu plevelů a rozkládající se mulč obohatí půdu o potřebné živiny. Je-li květen deštivý a vlhký, buďte s mulčováním opatrnější. Ve vlhkém mulči rádi přebývají slimáci.
- Pokud dostatečně neprší, dbejte na pravidelnou zálivku. Největší pozornost věnujte nově vysazeným rostlinám (především dřevinám), dostatek závlahy dopřejte n podzim vysazeným růžím.
TIP: Zalévejte méně často, ale vydatně, aby se voda dostala ke kořenům. Snažte se nezalévat na listy, předejdete šíření plísní a hnilob.
Květnový řez a střih. Na co určitě nezapomenout
Odstraníme květenství po odkvětu u keřů, které kvetou počátkem jara. Týká se to například zákuly nebo pierisu. Zkrátíme dlouhé výhony a vystříháme slabé větve. V květnu, po odkvětu je vhodný čas pro řez zlatice. Zbavte ji nejstarších větví odříznutím asi 5 cm nad zemí, na rostlině ponechte 2-3 leté výhony, které přinesou nejvíce květů.
U pěnišníků vylamujte odkvetlé květy. Pro lepší větvení zastřihněte též nově vysazené živé ploty. Máme-li starší živý plot z ptačího zobu, je vhodný čas jej také zastřihnout.