10.000+ druhů skladem
balení rostlin

Slimáci, správně plzáci španělští. Pohroma pro naše zahrady. Jak na ně? Ideálně kombinujte aktivní likvidaci a vysazení rostlin, které jim nechutnají.
Životní cyklus
Nejčastěji se u nás vyskytuje plzák španělský, který pochází z Pyrenejského poloostrova. V našich klimatických podmínkách klade vajíčka 1x za rok od poloviny srpna do konce září, někdy i déle.
Mláďata se při příznivých teplotách líhnou už za měsíc. Při mírné zimě dokáží dobře přezimovat, stejně tak nakladená vajíčka, z nichž se mladí plzáci líhnout brzy zjara.
V květnu a červnu útočí v plné síle na naši zahradu. V oblibě mají mladé výhonky. Hlad mají až do podzimu.
Kterým rostlinám neodolají?
- Milují mladé, šťavnaté rostliny, ať už jsou to sazenice salátu a jiné zeleniny, letničky nebo trvalky. Mladou sadbu předpěstujte doma nebo ve skleníku a vysaďte vzrostlejší rostlinky.
- Chutná jim obzvlášť krásnoočko, aksamitník (starší sazenice už jim tolik nejedou), bohyška.
Které rostliny nemusí?
- Obecně rostliny s chlupatými, plstnatými a tvrdými listy – divizna, šalvěj, rudbeckia, echinacea, čistec
- Kontryhel, čemeřice, pivoňka, srdcovka, dlužicha, kakost, rozchodník, devaterník, kosatec, mavuň, chrpa, hortenzie
- Aromatické rostliny a byliny, jako jsou cibule a česnek, ostropestřec, šalvěj, levandule, šanta, kostival, pelyněk, tymián, petržel, mateřídouška, pažitka, fenykl, kopr, lichořeřišnice, měsíček
Sesbírané moudré rady, jak s nimi zatočit
- Stále je pečlivě sbírejte a likvidujte, nejlépe v brzkých ranních nebo pozdějších večerních hodinách, v chladnější a deštivém počasí i během dne.
- Prohlížejte místa, kde se rádi schovávají (hromady s prkny, plechy, kameny, vlhká stinná místa, komposty, hromádky s posekanou travou apod.). Tato místa se snažte minimalizovat.
- Nastražte pasti – položte na stinná místa dřevěné desky (plzáci se drží pod nimi), hromádky z listů zeleniny, ovoce (nejlépe zbytky melounů), pivo nebo kvásek (droždí smíchané s vodou). Návnadu můžete dát do nádob zapuštěných do země.
- Kolem rostlin, které chcete chránit, vytvořte bariéru z drsného povrchu – pilin, písku, popela, kávové sedliny, jehličí, slámy (jakmile materiál navlhne, už neplní svou funkci). Trvalejší materiály jsou vaječné skořápky, skořápky vlašských ořechů.
- Jako bariéra pomůže dlouhodobě plech umístěný kolem záhonů, musí být ve výšce minimálně 15 cm, hluboko v zemi alespoň 10 cm.
- Vyrobit česnekový výluh jako postřik nebo kapraďový zákvas, který nalijeme kolem rostlin. Po dešti opakujte.
- Zeleninové záhony chraňte obrubou z aromatických bylin (lichořeřišnice, kopr, šalvěj, levandule, kostival, pelyněk, tymián, pažitka, fenykl).
- Přirození nepřátelé z živočišné říše – ježek, žáby, slepýš, ještěrka, užovka. Uzpůsobte zahradu, aby pro ně byla přívětivá.
- Pořiďte si kachny - indické běžce. Spořádají až 1 kg plzáků denně.
- Parazitické hlístice – účinkují pouze na mladé jedince.
- Rostliny v průběhu sezóny nestříhejte, není-li to potřeba. Šalvěj sice podruhé nevykvete, ale pokud ji ostříháte, tak si plzáci pochutnají na čerstvých lístcích.
- Chemii zmiňovat nebudeme, protože věříme, že v rodinných zahradách si vystačíme s pomocí výše uvedených rad.