Měděná páska je vhodným řešením pro rostliny pěstované v nádobách nebo vyvýšených záhonech. Slimáky odradí díky tomu, že jim dává mírné elektrické šoky.
Milí zákazníci, směle prohlížejte, vybírejte a nakupujte ať se máte na co těšit. Všechny objednávky budeme expedovat od jarní sezony 2025. O termínu odeslání Vás samozřejmě budeme informovat e-mailem.
10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Slimáci, správně plzáci španělští. Pohroma pro naše zahrady. Jak na ně? Ideálně kombinujte aktivní likvidaci a vysazení rostlin, které jim nechutnají.
Obsah článku:
- Životní cyklus slimáka
- Rostliny, které slimáci milují
- Rostliny, kterým se slimáci vyhýbají
- Tipy, jak na slimáky
- Sesbírané (nejen babské) rady
Životní cyklus
Nejčastěji se u nás vyskytuje plzák španělský, který pochází z Pyrenejského poloostrova. V našich klimatických podmínkách klade vajíčka 1× za rok od poloviny srpna do konce září, někdy i později. Mláďata se při příznivých teplotách líhnou už za měsíc. Při mírné zimě dokáží dobře přezimovat, stejně jako nakladená vajíčka, z nichž se mladí plzáci líhnout brzy zjara.
V květnu a červnu útočí v plné síle na naši zahradu. V oblibě mají mladé výhonky a hladoví jsou až do podzimu.
Rostliny, které milují?
- Milují mladé, šťavnaté rostliny, ať už jsou to sazenice zeleniny, letničky nebo trvalky. Mladou sadbu předpěstujte doma nebo ve skleníku a vysaďte vzrostlejší rostlinky.
- Chutná jim obzvlášť krásnoočko, aksamitník (starší sazenice už jim tolik nejedou), bohyška, hortenzie latnatá, šalvěj.
Rostliny, kterým se slimáci vyhýbyjí?
- Vzrostlé rostliny s chlupatými, plstnatými a tvrdými listy – divizna, šalvěj, rudbeckia, echinacea, čistec.
- Kontryhel, čemeřice, pivoňka, dlužicha, kakost, rozchodník, devaterník, kosatec, mavuň, chrpa, hortenzie řapíkatá.
- Všechny okrasné trávy.
- Aromatické rostliny a byliny, jako jsou cibule a česnek, ostropestřec, šalvěj, levandule, šanta, kostival, pelyněk, tymián, petržel, mateřídouška, pažitka, fenykl, kopr.
I přesto, že vyjmenované rostliny patří na seznam u slimáků neoblíbených, může se stát, že si na mladých rostlinách pochutnají.
Vyzkoušejte granule proti slimákům, ale dávejte pozor na jejich složení, aby byly bezpečné pro ostatní zvířata. Granule by tedy měly být také vhodné pro použití v ekologickém zemědělství.
Sesbírané rady:
- Pečlivě je sbírejte a likvidujte, nejlépe v brzkých ranních nebo pozdějších večerních hodinách, v chladnější a deštivém počasí i během dne.
- Prohlížejte místa, kde se rádi schovávají (hromady s prkny, plechy, kameny, vlhká stinná místa, komposty, hromádky s posekanou travou apod.).
- Nastražte pasti – položte na stinná místa dřevěné desky (plzáci se pod nimi drží), hromádky z listů zeleniny, ovoce (zbytky melounů), pivo nebo kvásek (droždí smíchané s vodou). Návnadu můžete dát do nádob zapuštěných do země.
- Kolem rostlin, které chcete chránit, vytvořte bariéru z drsného povrchu – pilin, písku, popela, kávové sedliny, jehličí, slámy (jakmile materiál navlhne, už neplní svou funkci). Trvalejší materiály jsou vaječné skořápky, skořápky vlašských ořechů.
- Vyrobte česnekový výluh jako postřik nebo kapraďový zákvas, který nalijte kolem rostlin. Po dešti opakujte.
- Zeleninové záhony chraňte obrubou z aromatických bylin (kopr, šalvěj, levandule, kostival, pelyněk, tymián, pažitka, fenykl).
- Uzpůsobte zahradu, aby byla přívětivá pro přirozené nepřátelé z živočišné říše – ježek, žáby, slepýš, ještěrka, užovka.
- Pořiďte si kachny – indické běžce. Spořádají až 1 kg plzáků denně.
- Vyzkoušejte parazitické hlístice.
- Rostliny v průběhu sezóny nestříhejte, není-li to potřeba. Šalvěj sice podruhé nevykvete, ale pokud ji ostříháte, plzáci si pochutnají na čerstvých lístcích.