10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Jsou krásní, ale je jich stále méně. V přírodě i v našich zahradách motýli ubývají takovým tempem, že brzy mohou zmizet úplně. Jak se tomu bránit? Připravte motýlům na zahradě bohatou hostinu.
Sázka na jistotu? Vysaďte komuli, motýlí keř
Komule Davidova (Buddleia davidii), lidovými názvy motýlí keř, letní či tibetský šeřík. Pro svá velká květenství, intenzivní vůni a schopnosti přilákat motýly se v zahradách pěstuje stále častěji. Keř původem z Číny kvete v našich podmínkách celé léto a motýly je často doslova obalený.
Na pěstování je komule nenáročná, stačí jí slunné stanoviště a dobře odvodněná půda s dostatkem humusu. Na jaře se nebojte radikálnějšího řezu, komule kvete na letorostech (tj. nových výhonech, které s jarem teprve raší).
Na jaké další dřeviny motýly nalákáte? Kalina, šeřík, tavolník, zploděr, libora. I jejich květy působí na motýly jako magnet.
Vhodně sestavený květinový záhon je pro motýly jako prostřený stůl
Motýli mají rádi pestré, příjemně vonící a jednoduché květy s dostatkem nektaru. V motýlím záhonu by neměly chybět třapatka nachová, sporýš, levandule a další intenzivně vonící květiny. Když do motýlího záhonu vysadíte vedle sebe trvaly, letničky a dvouletky, budou mít motýli dostatek potravy od jara do zimy. A od jara do zimy se k vám budou vracet.
A jak je to podle ročního období? Na jaře přilákají motýly na svůj nektar prvosenky, plicníky a tařičky, později pak okrasné česneky. V červnu si motýli pochutnají na nektaru ostálek, aksamitníků či hlaváčů, v plném létě je spolehlivě nalákáte na květy dobromysle, třapatkovky či levandule, na podzim vezmou zavděk hvězdnicemi.