Milí zákazníci, expedice okrasných rostlin je pro letošní sezonu ukončena. Nové objednávky budou odeslány na jaře 2023. 

210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč a dopravu za polovic máte už od 1500 Kč. Pozor: akce platí pouze pro balíčky posílané kurýrní službou a poštou (slevu nemůžeme nabídnout pro velké paletové a individuální přepravy).
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Jak pomoci hmyzu?

Všechny články
IMG_9230

V České republice existuje 450 druhů včel, po celém světě téměř 10.000. Pouze jedna z nich, o které všichni píší a mluví, je včela medonosná. Mediální hvězda, která zastiňuje své kolegyně včely samotářky a veškerou pozornost strhává na sebe.

Jaký je největší rozdíl mezi včelou medonosnou a včelou samotářkou? Vizuálně je od sebe totiž laik nerozezná.

Je v tom, co a jak opylují!

·         Každý druh včely samotářky má svou kytku, čeleď nebo několik čeledí a ví, kdy se tato rostlina chystá kvést. Probudí se, vyleze ven, opylí ji a opět se vrátí do své chodbičky pod zemí na dalších 10 měsíců. Nežije v tak velkém společenství jako včely medonosné, nemá sofistikované rozdělení práce. Zná pouze své květiny a bez nich nemůže existovat.

·         Zatímco včela medonosná je generalista, nevybíravá. Zároveň má skvěle rozdělené funkce v rámci roje. Včely, které vynikají orientačními schopnostmi se vypraví objevit zdroj potravy, informují o tom své kolegyně, které k němu pak celý den neúnavně létají.

·         Včely medonosné nekonkurují včelám samotářkám, protože v přírodě je to vše skvěle poskládané. Problémem je člověk a jeho zásah do přírodní diverzity.

 

V poslední době se píše o vymírání hmyzu, nemáme na čelním skle auta skoro žádné mušky! To je ale dané změnou sklonu skla z důvodu aerodynamiky.

Pokles hmyzu se dá jen velmi těžko spočítat, protože na přesný výzkum neexistuje metodika. Podle Dalibora Titěry, významného odborníka z Výzkumného včelařského ústavu, lze srovnat počet hmyzu nyní a dříve velmi obtížně. Problémem v přírodě není množství hmyzu, ale jeho klesající rozmanitost

Jak pomoci diverzitě hmyzu?

Jednoduše. Různorodostí výsadby. Vysaďme všude kde to lze rostliny, které kvetou od jara do podzimu a poskytují včelám a dalšímu hmyzu pyl. Protože pyl je nenahraditelná bílkovina. Bez pylu nebude hmyz.  Na každý roh parkoviště, v ulicích měst, v parcích a zahradách vysaďte různé druhy medonosných rostlin. Nesekejte trávníky a loučky najednou, sečte mozaikově, kdy na malé ploše pokosíte nejprve první půlku a po zhruba měsíci druhou. Tento proces je totiž důležitý pro zachování vývoje nedospělých stádií hmyzích opylovačů. Hmyz má neuvěřitelnou schopnost reprodukce a je ho tolik, kolik má potravy.

Pusťme se do toho společně, ať už máte zahrádku, balkon nebo terasu. Každý může přispět malým dílem a užít si nejen bzučících opylovačů, ale také krásných květin po celou sezónu.

Za podnětný rozhovor a podklady k článku děkujeme panu Ing. Daliboru Titěrovi, CSc. z Výzkumného včelařského ústavu v Máslovicích.

 

Sdílet: