10.000+ druhů skladem
balení rostlin
V České republice existuje 450 druhů včel, po celém světě téměř 10.000. Pouze jedna z nich, o které všichni píší a mluví, je včela medonosná. Mediální hvězda, která zastiňuje své kolegyně včely samotářky a veškerou pozornost strhává na sebe.
Jaký je největší rozdíl mezi včelou medonosnou a včelou samotářkou? Vizuálně je od sebe totiž laik nerozezná.
Je v tom, co a jak opylují!
· Každý druh včely samotářky má svou kytku, čeleď nebo několik čeledí a ví, kdy se tato rostlina chystá kvést. Probudí se, vyleze ven, opylí ji a opět se vrátí do své chodbičky pod zemí na dalších 10 měsíců. Nežije v tak velkém společenství jako včely medonosné, nemá sofistikované rozdělení práce. Zná pouze své květiny a bez nich nemůže existovat.
· Zatímco včela medonosná je generalista, nevybíravá. Zároveň má skvěle rozdělené funkce v rámci roje. Včely, které vynikají orientačními schopnostmi se vypraví objevit zdroj potravy, informují o tom své kolegyně, které k němu pak celý den neúnavně létají.
· Včely medonosné nekonkurují včelám samotářkám, protože v přírodě je to vše skvěle poskládané. Problémem je člověk a jeho zásah do přírodní diverzity.
V poslední době se píše o vymírání hmyzu, nemáme na čelním skle auta skoro žádné mušky! To je ale dané změnou sklonu skla z důvodu aerodynamiky.
Pokles hmyzu se dá jen velmi těžko spočítat, protože na přesný výzkum neexistuje metodika. Podle Dalibora Titěry, významného odborníka z Výzkumného včelařského ústavu, lze srovnat počet hmyzu nyní a dříve velmi obtížně. Problémem v přírodě není množství hmyzu, ale jeho klesající rozmanitost.
Jak pomoci diverzitě hmyzu?
Jednoduše. Různorodostí výsadby. Vysaďme všude kde to lze rostliny, které kvetou od jara do podzimu a poskytují včelám a dalšímu hmyzu pyl. Protože pyl je nenahraditelná bílkovina. Bez pylu nebude hmyz. Na každý roh parkoviště, v ulicích měst, v parcích a zahradách vysaďte různé druhy medonosných rostlin. Nesekejte trávníky a loučky najednou, sečte mozaikově, kdy na malé ploše pokosíte nejprve první půlku a po zhruba měsíci druhou. Tento proces je totiž důležitý pro zachování vývoje nedospělých stádií hmyzích opylovačů. Hmyz má neuvěřitelnou schopnost reprodukce a je ho tolik, kolik má potravy.
Pusťme se do toho společně, ať už máte zahrádku, balkon nebo terasu. Každý může přispět malým dílem a užít si nejen bzučících opylovačů, ale také krásných květin po celou sezónu.
Za podnětný rozhovor a podklady k článku děkujeme panu Ing. Daliboru Titěrovi, CSc. z Výzkumného včelařského ústavu v Máslovicích.