10.000+ druhů skladem
balení rostlin
Také máte pocit, že každý rok prší čím dál méně a vaše záhony jsou již před začátkem léta vysušené? Rychlému vysychání se naštěstí dá aspoň trochu předcházet a díky tomu lépe hospodařit s vzácnou vodou.
Jak předcházet vysychání?
· Půda by měla být kyprá a humózní. Pokud se vám vytváří tvrdá povrchová vrstva hlíny, tak ji motyčkou prokypřete a na jaře nebo na podzim vyživte přidáním kompostu nebo hnoje. Organická hmota v půdě pomáhá v zadržení vody velmi efektivně.
· Mulčujte vrstvou mulčovací kůry nebo tenčí vrstvou posekané trávy. Pokud by byla vrstva trávy příliš vysoká, tak by mohla začít hnít. Vrstvu můžete po proschnutí postupně navyšovat. Můžete k tomu použít také seno, suché listy nebo jehličí.
· Zalévejte ke kořenům, vydatně a méně často. Zakořeněné rostliny se snažte „otužovat“ sníženou dávkou vody. Budou nucené svými kořínky dosáhnout hlouběji ke zdroji vody. V horkém létě se snažte zalévat večer, aby se voda tak rychle neodpařila.
· Nepoužívejte v záhonech folii. Půda pod ní je „mrtvá“, hnije, nežijí v ní organismy, které by ji kypřily.
· Vysazujte půdokryvné trvalky, které postupně porostou celý záhon a omezí tak odpar vody.
· Omezte travnatou plochu na minimum. Voda se z nízkého pažitu odpařuje velmi rychle. Takže pokud můžete, nechte trávu vyrůst na 8-10 cm. Bude mít lepší kořenový systém a díky tomu bude vysychat pomaleji a vy ji nebudete muset tak vydatně zalévat.
Nezapomeňte na sběr dešťové vody. Ideální je svádět do nádrží vodu ze střechy. Dešťová voda je měkká a rostliny ji mají radši než čerstvou z vodovodního řádu.