Milí zákazníci, směle prohlížejte, vybírejte a nakupujte ať se máte na co těšit. Všechny objednávky budeme expedovat od jarní sezony 2025. O termínu odeslání Vás samozřejmě budeme informovat e-mailem.
10.000+ druhů skladem
balení rostlin
V listopadu se zahrada začíná pomalu ukládat ke spánku, přesto se ani teď zahradnice a zahradníci prakticky nezastaví - stále je totiž co dělat, a to v zahradě okrasné i užitkové. Na co nezapomenout a čeho se naopak vyvarovat?
V užitkové a okrasné zahradě připravte choulostivé rostliny na první mrazy
I když nás dost možná čeká další teplá zima s mírnými mrazy, nenechávejte ochranu rostlin náchylných k poškození mrazem na poslední chvíli. Mnohé druhy na podzim mají pletiva ještě plná vody, která je při zmrznutí nenávratně poškodí - rozsah škod většinou zjistíte až na jaře.
Jak chránit zahradu před prvními mrazy?
- Teplomilné rostliny, které pěstujete v nádobách, přemístěte z venkovních prostor do místností, kde nemrzne.
- U nádobových rostlin, které pěstujete celoročně venku, zajistěte, aby voda ze zálivky (z deště, sněhu) mohla volně odtékat a nezamrzla.
- Růže a další choulostivé rostliny ochraňte geotextilií, chvojím nebo jiným vhodným mulčem. Mulčování slámou není vhodné, často v ní nalézají útočiště myši.
- Pokud máte problém s okusováním dřevin zvěří, vhodným způsobem tyto dřeviny zabezpečte - stromy a keře poškozené okusem snáze podléhají mrazu.
Stále je čas na výsadbu růží, stromů a keřů
Ideální je vysadit nové růže kolem poloviny listopadu, můžete ale i kdykoli později, pokud ještě nezačalo mrznout a rostliny mají možnost využít bohatou podzimní vláhu. Při výsadbě růží postupujte s rozmyslem, na stanovišti budou často celá desetiletí, špatně zvolené místo znamená další přesazování.
Až do doby, než půda promrzne, máte stále čas na vysazování stromků a keřů, včetně ovocných. Vhodné jsou kontejnerované sazenice, snadněji využijí závlahy z podzimních dešťů a prvního sněhu a lépe zakoření.
Velkou pozornost a péči věnujte v listopadu trávníku
Pokud je stále teplé počasí, je možné i v listopadu pravidelně sekat - sečte ale “navysoko”, trávník by měl být připraven na přezimování vysoký nejméně 5 cm. Nezapomeňte pečlivě vyhrabat spadané listí, pod kterým by trávník v zimě mohl zahnívat. Navíc, v listí mohou přezimovat plísně a další choroby a škůdci.
Listí zkompostujte, část můžete ponechat na vhodném místě v zahradě jako útočiště pro ježky a další užitečná zvířata.V listopadu je nejvyšší čas na poslední hnojení trávníku - použijte speciální podzimní hnojiva.
Listopadová zálivka? Ocení ji především stromy
Pokud máte v sudech nebo jiných záchytných systémech i v listopadu dostatek vody, dopřejte stromům a keřům v zahradě důkladnou zálivku. Obecně se doporučuje 10 litrů ke každému, samozřejmě, záleží na velikosti - větší potřebují více vody, menší se spokojí s menším množstvím.
I nářadí, zahradní technika a další pomůcky potřebují před zimou údržbu
Zkontrolujte před zimou stav skleníků a foliovníků, vyměňte prasklé tabulky skla, péči věnujte pohyblivým částem, které by mohl v zimě poškodit vítr. Očistěte a uskladněte zahradní nářadí, zazimujte sekačku, křovinořez a další motorové pomocníky. Uložte zahradní hadice, vypusťte vodu ze sudů a zavlažovacích systémů.