Milí zákazníci, pro tuto sezónu jsme ukončili expedici. Nové objednávky začneme rozesílat na jaře 2022 tak, jak nám to počasí dovolí.

210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč a dopravu za polovic máte už od 1500 Kč. Pozor: akce platí pouze pro balíčky posílané kurýrní službou a poštou (slevu nemůžeme nabídnout pro velké paletové a individuální přepravy).
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Vyzkoušejte v kuchyni něco nového: sladké brambory batáty

Všechny články
batáty pečené hranolky

I když batáty s našimi bramborami nemají botanicky nic společného, už nikdo jim neodpáře označení „sladké brambory“. V jihoamerické, španělské i orientální kuchyni se totiž využívají podobným způsobem jako naše brambory. Chcete-li, aby byla vaše kuchyně stále svěží a plná nových nápadů, s batáty určitě neuděláte chybu. Navíc se dají pěstovat v balkonových nádobách, pytlích nebo na záhoně. Rostlina, ze které se hlízy batát sklízejí se jmenuje povíjnice batátová.

V Americe jsou batáty zcela běžnou potravinou


V našich podmínkách pěstujeme batáty jako letničky, které ve venkovních podmínkách nepřečkají zimu, ovšem v Jižní a Střední Americe představují batáty běžné trvalkové rostliny. Z obchodů určitě znáte hlízy batátů s narůžovělou slupkou a lehce oranžovou barvou, ale to není jediná forma kořenových hlíz. Ve své americké domovině se běžně pěstují bílé, nažloutlé, oranžové, hnědé, fialové i červené hlízy. Jejich dužina bývá obvykle bílá, oranžová či červená a má ještě vyšší obsah škrobu než naše brambory. Oproti bramborovým hlízám bývají batáty poněkud větší, hmotnost jedné hlízy je 0,5 až 5 kg. Jejich množství na jedné rostlině zhruba odpovídá našim bramborám, najdete jich obvykle od pěti do dvanácti kusů.

Pěstování na balkoně i na záhoně


Batáty skvěle prosperují na slunečném stanovišti a v příjemně teplé oblasti. S úspěchem se dají pěstovat ve velkých nádobách, prostorných pytlích aspoň o 20 litrech objemu nebo klasicky na záhoně. V zahradě jim ponechejte dostatek prostoru, protože jejich dlouhé plazivé stonky nemají rády tlačenice a utiskování. Pokud chcete rostlinám dopřát výbornou péči, přihnojte je kompostem nebo dřevitým popelem. Z jedné rostliny se dají sklidit jeden až dva kilogramy batátů. Jestliže se chystáte na batáty ve velkém, své zásoby můžete skladovat v podobných podmínkách jako brambory.

Batáty obsahují řadu cenných látek


Najdete v nich pořádnou porci beta karotenu, železa, vlákniny a pochopitelně také sacharidů. Pokud byste je chtěli ochutnat syrové, budete překvapeni opravdu hořkou chutí. Uvařené či pečené jsou jemně nasládlé. Červené batáty se hodí na vaření a zapékání v troubě. Skvělé jsou podávané ještě horké s máslem, popř. připravené jako batátová kaše. Žluté batáty jsou určené především na smažení. Dají se z nich připravit bramboráky, hranolky a chipsy. Skvělou chuť mají také v salátech a využijete je rovněž na přípravu sladkých jídel. Batáty jsou perfektní pro přípravu krémových polévek, zapečených pokrmů, třeba s dýní, topinambury a mrkví, i na lehké quiche, například společně s chřestem, špenátem nebo slaninou.


Věříme, že vám poskytnou hodně inspirace v zahradě i v kuchyni.

 

Nechte si posílat podobné články na svůj e-mail:

Sdílet: