210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Prostokořenné ovocné stromky. Rady a tipy pro jarní výsadbu

Všechny články
Ovocný sad

Je čerstvé, bez chemie, chutná. Ovoce, které si sami vypěstujeme, má oproti kupovanému pořádný náskok. A to jsme ještě nezmínili, že zahrádkaření je relax a že ovocné stromy dělají naše zahrady krásnějšími.

Chystáte se na jaře nějaký ovocný stromek vysadit? Připravili jsme rady a tipy, se kterými to půjde „skoro samo“.

Na začátek důležitá otázka: Je lepší vysadit prostokořenné ovocné stromky nebo stromky v kontejnerech?

Zkušení zahradníci doporučují sázet stromky prostokořenné – už proto, že stromek s holými kořeny si podle nich lépe a snadněji zvykne na zeminu na cílovém stanovišti. Zároveň ale platí, že čerstvě vysazený prostokořenné stromek vyžaduje hodně péče, především pravidelnou a bohatou zálivku. Důležité je také nezapomenout na fakt, že prostokořenný ovocný stromek musí do země ještě než začne rašit – v našich podmínkách tedy nejpozději v dubnu. Později už jej sázet nedoporučujeme.

Oproti tomu stromky v kontejnerech je možné vysazovat prakticky kdykoli – kromě velmi teplých dnů (nad 25 stupňů Celsia) a období, kdy je promrzlá půda. Na jaře ale raději sáhněte po prostokořenných – výhody jsme popsali v odstavci výše. Prostokořenné stromky jsou také levnější, přičemž neplatí, že levnější rovná se méně kvalitní.

Tipy k výsadbě prostokořenných stromků

  • Vždy zkraťte roztřepené kořeny, stromek zbavte také kořenů, které nejsou už na pohled v kondici. Zastřihněte i terminální kořen, a to tak, aby dřevo na řezu mělo bílou nebo smetanově žlutou barvu.
  • Pokud máte možnost a čas, namočte kořeny na 24 až 48 hodin do vody, zvýšíte tím výrazně pravděpodobnost správného ujmutí.
  • Prostokořenné stromky po výsadbě důkladně zavlažujte, než zakoření, jsou hodně žíznivé. Pokud neprší, zalévejte klidně každý den. Opomenutí péče v tomto případě znamená jediné – zaschnutí kořenů a ztrátu stromku.
  • Nezapomeňte na přivázání stromku ke kůlu, aby mohl v klidu kořenit. Jak dlouho toto kořenění trvá? Obvykle celý první rok – teprve na podzim se u na jaře vysazeného prostokořenného stromku dá mluvit o dostatečném zakořenění.
Sdílet: