Milí zákazníci, směle prohlížejte, vybírejte a nakupujte ať se máte na co těšit. Všechny objednávky budeme expedovat od jarní sezony 2023. O termínu odeslání Vás samozřejmě budeme informovat e-mailem. 

210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč a dopravu za polovic máte už od 1500 Kč. Pozor: akce platí pouze pro balíčky posílané kurýrní službou a poštou (slevu nemůžeme nabídnout pro velké paletové a individuální přepravy).
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Proč "mlčíme" o bylinkách?

Všechny články
IMG_1504

Bylinky máme moc rádi. V sezóně jich nabízíme opravdu hodně a na jejich kvalitu jsme pyšní. Proč nemluvíme o jejich účincích? Protože nesmíme, abychom byli tzv. de jure...

Každý používá bylinky alespoň v kuchyni. Spousta z nás si z nich vaří čaje, ti pokročilejší je používají do mastí nebo nálevů. Bylinky se od pradávna používají v lidovém léčitelství, jejich účinků využívají fytoterapeutika a mnoho chemických léčiv a preparátů se snaží jim připodobnit.

Chcete vědět k čemu je jaká bylinka dobrá? To vám bohužel nepovíme, protože nám to evropská legislativa zakazuje.

Podle současné legislativy EU, potažmo ČR (NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1924/2006), u bylinek:

-       nesmíme uvádět podrobnější informace, které by ve vás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku bylin. I když se o nich píše v odborných knihách, herbářích a naši předci je používali stovky let.

-       nesmíme uvádět ani vědeckými výzkumy prokázané účinky bylin, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék.

-       dále nesmíme odkazovat na žádný herbář nebo vědeckou/lékařskou kapacitu, která o účincích bylin napsala například odbornou práci.

Pozorně si prohlédněte bylinné čaje. Pokud nejsou registrované jako doplněk stravy, o účincích bylin se nedozvíte ani slovo.

U doplňků stravy, mezi něž mohou bylinné čaje a směsi také patřit, existují tzv. schválená zdravotní tvrzení. Obvykle to je jen 1 věta.

Například u řebříčku obecného smí být toto tvrzení: Normální funkce dýchacího systému. Pokud bylina v seznamu chybí, tak se o ní ani na doplněk stravy nesmí napsat vůbec nic.

 

Tímto článkem si nedovolujeme nijak kritizovat dané nařízení, pouze vysvětlujeme důvod, proč se na našem e-shopu o bylinách dozvíte do jaké čeledi je řadíme, jak je pěstovat, jak vypadají, odkud pochází a k čemu se využívají v kuchyni. Pokud hledáte další informace, určitě si cestu najdete.

 

 

(Zdroj SZÚ ČR: Členské státy zaslaly Evropské Komisi (EK) přibližně  44 000 tvrzení k posouzení. Konsolidačním procesem byl vytvořen seznam přibližně 4 600 zdravotních tvrzení, které byly postupně posuzovány Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA).

Odkaz na ON HOLD seznam najdete pod článkem Povolená zdravotní tvrzení - funkční (čl.13 odst.1) odstavec 3) https://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/zdravotni-tvrzeni)

Sdílet: