benefit_1
Garance doručení v pořádku nebo výměna zdarma
benefit_2
Nejširší sortiment
přes 10 000 druhů rostlin
benefit_3
Rychle doručíme a rostlinu bezpečně zabalíme
benefit_4
1 000 000 rostlin ročně sami vypěstujeme

Příprava zeleninových záhonů. Manuál zahrádkáře

Jarní záhony

Nejtěžší práci – dvojité rytí – jste už zřejmě odvedli na podzim. Na jaře vás v rámci přípravy záhonů čeká především drobné srovnání, uhrabání a přihnojení. Zapomenout byste neměli ani na vápnění a s ním související pravidelné střídání plodin. Jak navázat na podzimní práci na jaře?

S úpravou záhonů se doporučuje začít na jaře co nejdříve, ideálně ještě předtím než se v jejich okolí začne rozrůstat tráva a plevel. Pokud byste pečlivě zryté záhony nechali na jaře zarůst plevelem, přiděláte si tím zbytečnou práci. Půdu udržujte až do setí či výsadby čistou a pěknou. Její povrch lehce uhrabte a snažte se, aby záhony byly rovné. Rozdrťte hrudky vzniklé podzimním rytím a postupně odstraňujte zbytky kamenů a cihel ze záhonů. Pokud vaše zahrada leží na pozemku předchozí zástavby, zřejmě budete muset půdu tímto způsobem čistit několik let – i tak se to ovšem vyplatí, protože výsledek bude stát za to.

Pěstujte předplodiny

Na jednom záhonu toho za sezonu vypěstujete spoustu. Díky tzv. předplodinám ho můžete využít několikrát. Saláty, ředkvičky i špenát tedy klidně sázíme a sejeme v hojnějším množství, protože všechny plodiny velmi rychle sklidíte a uvolníte záhon zelenině, která přijde do půdy později.

Před druhou výsadbou už určitě nemusíte praktikovat náročné dvojité rytí, bohatě stačí, když předplodinu důkladně sklidíte a záhon lehce přeryjete pomocí rycích vidlí. Zeminu stačí obrátit, není nutné ji přemisťovat z jedné brázdy na druhou. Protože nás letos čeká zřejmě velmi teplé a suché léto, určitě se vyplatí den před rytím zeminu důkladně prolít vodou. 

Zeleninové záhony potřebují přihnojit

Pěstování zeleniny je poměrně náročné na živiny, proto je třeba záhony pravidelně přihnojovat. Nejlepší službu vám udělá kompost či chlévský hnůj, protože obsahují humus, který půdu výrazně obohatí. Základní hnojení se provádí už na podzim, ale pokud jste na podzim záhony nepřihnojovali, určitě to napravte na jaře před výsadbou a výsevem. Lepší pozdější hnojení než žádné. Na jaře se doporučuje používat pouze kompost, ideálně v dávce 6 až 10 kg na 1 m2. Zapracujete ho do vrchní vrstvy půdy motykou nebo rýčem.

Pravidelné vápnění

Pro bohatou úrodu je dobré záhon jednou za tři roky také vápnit. Díky vápenatému hnojivu nedojde k překyselení půdy. Hnojivo navíc podpoří činnost půdních mikroorganismů a přispěje k rozkladu humusu a pomůže růstu zeleniny. Vápnění milují fazole, hrách a košťáloviny, naopak velmi vadí bramborám. Vápnit byste měli každý rok asi třetinu užitkové zahrady. Na čerstvě vápněné záhony zasejte plodiny, které si ve vápnění libují, zatímco na záhony, které jste vápnili před nejdelší dobou sázejte brambory. Každý rok tak na všech záhonech vystřídáte zeleninu a půdě dopřejete prospěšné vápnění.

Sdílet: