210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč. Platí pro balíčky posílané kurýrní službou (Česká Pošta, DPD, PPL). Nevztahuje se na paletové zásilky, individuální dopravu, ani zahradnictví flos kurýra.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Nenáročné kakosty rozzáří zahradu i balkon

Všechny články
kakost a včela

Čapí nůsky, čapí nosy, čapí zobáky – lidové názvy této půvabné a bohatě kvetoucí perly našich zahrad vznikly pravděpodobně proto, že po opylení květu kakostu se čnělky postupně prodlužují. Tvarem pak připomínají "zobánek".

Je jen málo zahrad, kde by zářivě kvetoucí kakosty nebyly doma. Mají minimální nároky na pěstování, kvetou celé léto a vybrat si může opravdu každý – mezi stovkami druhů, odrůd a kultivarů se pro každou zahradu najde ten pravý. Nebo lépe řečeno, pravé – kakostům to nejlépe sluší ve skupinových výsadbách.

 

Pro každou zahradu lze najít kakost „na míru“

Kakost je výjimečný variabilitou svého využití. Mnohé druhy se hodí velikostí a kompaktním růstem do skalek a na další suchá místa (osluněné stráně s chudou a vysušenou půdou, zídky, sokly…), jiné kakosty můžete vysadit na vlhčí místa až mokřady, některé kakosty se uplatní i v těsné blízkosti jezírek. Nízké druhy se uplatní coby půdokryvné rostliny, vyšší pak výborně ladí s vysokými trvalkami a ve skupinám s růžemi.

Kakosty je možné vybírat i podle velikosti a barvy květů, jsou drobno i velkokvěté kultivary, co se barev týče, fialové, nejkrásnější kakosty vykvétají modře, růžově a bíle.

Mezi kakosty pohodlně vyberete i kultivary do nádob (i závěsných) a truhlíků, i na terasách a balkonech si tak dopřejete jejich květů, tolik lákavých pro motýly a další užitečný hmyz. Kakosty přitom patří mezi opravdu neúnavné květiny – mnohé nasazují květy až do října.

Jaký kakost se kam hodí?

    • Náhrada trávníku. Pro tento účel je vhodný především Kakost oddenkatý, který se rychle a ochotně rozrůstá jak na prosluněných místech, tak v polostínu. Podle požadované hustoty zapojení porostu doporučujeme sázet 9 - 12 rostlin na čtvereční metr.
    • Trvalkové záhony a rabata. Ozdobou v nich bude Kakost 'Brookside', vynikne ve skupině několika kusů na jednom místě, ideálně uvažujte 3 - 4 sazenice na m².
    • Kakost do přírodních zahrad. Pokud plánujete zahradu, jejíž součástí bude louka pro užitečný hmyz, sáhněte po některém z kultivarů Kakostu lučního. Většina má velké květy (až 4,5 cm) a kvetou od června do konce prázdnin. Vysazujte 3 - 4 rostliny na m².
    • Do skalek a do nádob. Suchomilnější jsou kakosty krvavé. Hodí se do skalek, lze je pěstovat i v nádobách. Vhodné je vysadit 7 - 16 rostlin na m².
    • Stinná místa v zahradě. V tmavších koutech zahrady se bude dobře dařit kakostu uzlinkatému. Používá se i do podrostu pod dřeviny, snadno se množí samovýsevem. Vysaďte 12 rostlin na m². Lze dobře pěstovat i v nádobách. 

 

Péče

Kakosty se řadí mezi nenáročné trvalky. Na vhodném stanovišti vydrží po mnoho let a dobře se rozrůstají. V prvním roce po výsadbě dbáme na pravidelnou zálivku, pletí a kypření půdy okolo rostlin. Pomůžeme jim vytvořit si silný a zdravý kořenový systém.

Brzy na jaře je vhodné rostliny očistit, opatrně odstraníme suché listy. Povzbudíme tím růst nových listů. Můžeme také okolo rostlin jemně zapracovat uzrálý kompost nebo dodat vhodné hnojivo pro bujnější růst a bohaté kvetení.

Ihned po odkvětu kakosty seřízneme, podpoříme tak další kvetení. 

V létě při dlouhotrvajícím suchu je lepší obzvláště vlkomilnější druhy zalévat. 

Nechte si posílat podobné články na svůj e-mail:

Sdílet: