210x210
Výměna poškozené rostliny zdarma
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
57797
Šetrné eko balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.
benefit_4
10.000+ druhů rostlin skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2000 Kč
Za střední a velké nákupy na Flosu dostanete dopravu zdarma kdekoli po České republice. Jedinou výjimkou jsou velké vzrostlé stromy, které jsou složité na přepravu a není u nich doprava zdarma možná.
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.

Muškáty patří na západní okno

Všechny články
pelargonie a vějířovky

Jak to říká babička? Na západní okno se dávají vždycky muškáty a na východní přijdou begonie. Pokud chcete mít nejpěknější a nejbarevnější muškáty v ulici, připravili jsme pro vás několik rad. Nastražte sluch i zrak!

Muškátům svědčí červené odpolední světlo
I když my lidé vnímáme sluneční paprsky podobně ráno i během dne, rostliny to tak rozhodně nemají. Ranní sluníčko (tedy východní) obsahuje více modrého světla. To se hodí pro příjem energie a růst kvítka. Odpolední (tedy západní) sluníčko své vlnové délky natahuje a stává se červeným. Západní sluneční paprsky tak podpoří růst plodů a jsou nejvhodnější pro násadu květu. Nejhezčí a nejvybarvenější muškáty budete mít určitě na západním parapetu. Potřebujete-li ovšem osadit i východní parapet, využijte begonie, petunie nebo bylinky, kterým se naopak daří ve východních paprscích modrého světla.

Na českých parapetech mají muškáty letitou tradici
Snad v každé ulici najdete domek či balkon, který se pyšní ukázkovými barevnými muškáty. Jejich tradice u nás začínala u vonných muškátů – až později se začaly pěstovat muškáty s okrasnými květy a charakteristickým páskatým listem. Lidově se muškátům říkalo čapí nos, honzík, hovník nebo růžovice. Vyšlechtěny byly tisíce druhů muškátů, jejich typická vůně však přetrvala a dnes se vonné druhy muškátů umisťují na parapety jako přirozené repelenty. Jejich aroma totiž odpuzuje nepříjemný hmyz. Pokud chcete mít na terase či pergole klid od komárů a mušek všeho druhu, vybírejte především vonné druhy muškátů, i kdyby měly být s drobnějším květem.

Nenáročná balkonovka snese delší sucho
Muškáty představují vhodnou balkonovku pro všechny zahrádkáře, kteří ještě nemají lopatku a konvičku pevně v ruce. Pokud je vysadíte do okenních truhlíků, určitě kolem nich nemusíte běhat každý den. Muškáty mají rády horko, snesou delší sucho a intenzivně kvetou. Po odkvětu je třeba jednotlivé stvoly pravidelně odstraňovat nůžkami. Rostlina bude hned vypadat k světu, navíc tím významně podpoříte její kvetení. (Odstraňování uschlých květů pro podporu kvetení můžete využít snad u všech balkonovek.) Pěstitelé si muškáty pochvalují pro jejich vysokou odolnost vůči škůdcům, chorobám i různým zahranickým patáliím.

Letničky vybírejte především očima
Nyní si můžete vybírat z tisíců druhů a kultivarů muškátů v téměř všech možných barvách. Taková nabídka může jednoho znejistit, ale nebojte se – při výběru muškátů se nedá sáhnout vedle. Toužíte-li po klasice, vyberte si převislé plnokvěté muškáty červené či růžové barvy. Pokud naopak rádi experimentujete a používáte klasické rostliny v netradičních kombinacích, podívejte se na půdopokryvné a velkokvěté varianty. V jednom okenním truhlíku vedle sebe budou vypadat hezky maximálně dva druhy muškátů. Vždy se snažte kombinovat stejné kultivary – páskaté klasické k páskatým klasickým a převislé plnokvěté k převislým plnokvětým – barevnost už je jen a jen na vás. Každé západní okno může hrát jinými barvami. 

Rady pro nadšené zahrádkáře
Muškáty se většinou pěstují jako letničky (tedy jednoletky – rostliny na jeden rok). Pokud jim ale poskytnete optimální podmínky pro přezimování a správný řez, pokvetou vám opakovaně po mnoho let. 


Prohlédněte si nabídku našich muškátů. Zaručujeme krásné květy a mnoho parády na parapetu.

 

Sdílet: