Milí zákazníci, expedice okrasných rostlin je pro letošní sezonu ukončena. Nové objednávky budou odeslány na jaře 2023. 

210x210
Doručíme v pořádku nebo zdarma vyměníme
99,8% rostlin doručíme zdravé a v pořádku, protože každá zásilka projde přísnou kontrolou kvality rostliny i balení. Pokud by se přeci jen něco pokazilo, kontaktujte nás, pošlete nám fotografii problému a my vám rostlinu obratem vyměníme.
benefit_4
Nejširší výběr v ČR
10.000+ druhů skladem
Máme skutečně tu nejširší nabídku rostlin na českém internetu. Od nejkupovanějších klasik až po raritní kousky, které na zahradách málokdy potkáte.
benefit_1
Doprava zdarma při nákupu nad 2500 Kč
Balíček vám zdarma dodáme od 2500 Kč a dopravu za polovic máte už od 1500 Kč. Pozor: akce platí pouze pro balíčky posílané kurýrní službou a poštou (slevu nemůžeme nabídnout pro velké paletové a individuální přepravy).
60x60
Pěstujeme přirozeným způsobem
To znamená především na venkovních plochách, bez rychlení ve sklenících a zbytečné chemie. Rostliny připravujeme tak, aby dokázaly dlouhodobě žít především venku na zahradách, ne jen na pohodlných regálech zahradních center.
ico_care
Ekologické a šetrné
balení rostlin
Životní prostředí je pro nás důležité. Používáme proto blistry ze 100% recyklovaného a recyklovatelného materiálu.

Jak si naplánovat výsev a předpěstování

Všechny články
IMG_6832

Nejčastější otázka, kterou zaznamenáte brzy zjara na všech zahrádkářských fórech a diskusích je – kdy začít s výsevem? Pro zkušené pěstitele zeleniny a letniček je to spíš rutina, ale pokud s výsevem začínáte, tak se vám bude hodit více rad, než jen kdy začít.

Pokud vás svrbí prsty již po novém roce a nutně potřebujete něco vysít a pěstovat, tak vřele doporučujeme zakoupit semínka jejichž klíčky jsou jedlé - microgreens, nejlépe v bio kvalitě – ředkvičku, řeřichu, čočku, mungo atd. Použijte pro to určené nakličovací misky, které koupíte například u Naklíčeno, kde najdete nejen semínka ke klíčení a zajímavé recepty. O klíčení a jeho benefitech se rozepsala známá bloggerka a kuchařka Kitchenette

V prvních měsících v roce jsou hobby markety a zahradnictví zaplaveny stojany s pytlíčky semen. Předtím, než se na ně vrhnete, byste si měli zkontrolovat vaše zásoby z loňska a také si vzpomeňte čemu se u vás nedařilo a co mělo naopak úspěch. Dále zvažte, jak máte velké prostory, parapety, kde budete klíčit a venkovní plochy, kde budete následně pěstovat. 

V roce 2015 vznikl unikátní projekt Semínkovna. Základním principem této aktivity je sdílení semínek v bio kvalitě mezi lidmi. Semínka vložíte na určené místo, může to být krabice, kufřík, skříňka v kavárně, obchůdku, coworkingovém centru, a stejně tak si něčí semínka odnesete. Semínkovna také organizuje workshopy nebo burzy rostlin. Podpořte tak i vy biodiverzitu na své zahradě sdílením semínek. 

Semináře nejen na toto téma pořádá i obecně prospěšná společnost Kokoza, která především pomáhá s komunitním pěstováním a kompostováním. 


Pokud na nějaká semínka zapomenete nebo víte, že se vám jejich předpěstování nedařilo, tak vždy můžete dokoupit sazenice.

Pro výsev a předpěstování budete potřebovat:

  • Misky pro výsev
  • Květníky pro předpěstování 
  • Vhodný substrát určený k výsevu
  • Dostatek prostoru na parapetech případně v pařeništi
  • Vhodný směr oken s dostatečným množstvím světla
  • Štítky nebo nanuková dřívka k označení vysetých semínek
  • Trpělivost

Výsev semen se dělí na vnitřní a venkovní. Ten první začíná v únoru a březnu a předpěstované sazenice putují ven v půlce května, jak se říká po „Zmrzlých“. Pokud byste totiž byli příliš nedočkaví, tak vám hrozí, že při výkyvu teplot a nedostatku slunečního světla vyklíčené rostliny uhynou. 

Bylinky jsou na předpěstování, kromě bazalky, náročnější. Proto doporučujeme koupit rovnou v květináči a užívat si jejich chuť bez zbytečných stresů. 


Semínka vysejte na výsevní substrát, který je svým složením ideální pro klíčení. Substrát by měl být vždy vlhký, nikoliv přemokřený. Umístěte na světlé a teplé místo s teplotou mezi 18-22 °C. Zalévejte odstátou kohoutkovou vodou, nejlépe postřikovačem. Nezapomeňte si označit co jste kam vyseli 😉. Vyklíčené rostlinky přesazujeme do sadbovačů, nebo klidně kelímků od jogurtu v momentě, kdy se objeví 3. a 4.lístek. 


Můžete použít jednoduchý výsevní kalendář:

ÚNOR – papriky

ZAČÁTEK BŘEZNA – bazalka, saláty, lilek

PŮLKA BŘEZNA – rajčata, okurky, tykve, melouny a letničky (cínie, gazánie, slaměnky, astry, aksamitník, hledík atd.)


Pokud budete vysívat přímo do země, tak doporučujeme následovně:

březen - mrkev, petržel, ředkvičky, špenát, cibule
duben - salát, hrášek, mangold, pór, ředkev
konec dubna/květen - cukety, okurky, dýně. kopr
květen - červená řepa, fazole a fazolky, kukuřice cukrová
V případě, že si nebudete jistí, tak vám skvělou nápovědou bude návod na každém pytlíčku semínek.

 Tak ať se daří!

Sdílet: